پوری حسینی

رییس کل سازمان خصوصی سازی با اعلام اینکه ۱۰۰ درصد واگذاری ها واقعی شده است، بیان داشت: جلوی برخی خصوصی سازی ها گرفته شد.

به گزارش ایبِنا، عبدالله‌ پوری حسینی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد خصوصی سازی ها واقعی شده است، ­­درباره چالش‌های سازمان خصوصی‌سازی گفت: در بعضی از کشورها سازمان خصوصی از دولت مستقل است و باید ­دولت را کوچک‌تر و بخش خصوصی را بزرگتر­ کنیم.

رییس کل سازمان خصوصی سازی اظهارداشت: تا پیش از دولت یازدهم، سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری‌ها حدود ۱۸ درصد بود اما این آمار در دولت یازدهم به ۶۷ درصد و در دولت دوازدهم به ۱۰۰ درصد رسیده است.

وی گفت: در حال حاضر ما بخشی از دولت هستیم و اگر واحدی را بخواهیم واگذار کنیم باید به تصمیم هیات وزیران صورت گیرد و در برخی موارد شاهد مخالفت وزیران با واگذاری شرکت های تابع هستیم.

پوری حسینی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی واقعی در کشور مظلوم است افزود: دولت نباید در فعالیت‌های اقتصادی تصدی‌گری کند و باید اجازه داد بخش خصوصی در کشور فعال شود. وی با اشاره به اینکه در اجرای واگذاری ها سلیقه ای عمل می شود، گفت: شرکت هایی مانند هواپیمایی جمهوری اسلامی که مذاکرات آن با خریدار صورت گرفته بود و تا مرحله مزایده پیش رفته بودیم، ولی جلوی آن گرفته شد.

رییس کل سازمان خصوصی سازی­ درباره شرایط واگذاری گفت: کاهش سه درصدی نرخ فروش اقساطی تا ۱۱ درصد و افزایش مدت بازپرداخت از جمله مشوق های دولت برای واگذاری بنگاه های دولتی است.

وی گفت: ما به عنوان یک سازمان دولتی تحت نظارت دستگاهای نظارتی هستیم و گاهی این نظارت ها ما را از اهداف خود دور می کنند. پوری حسینی افزود: تاکنون سازمان خصوصی سازی از سوی هیچ نهاد نظارتی محکوم نشده و ما از سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات گلایه ای نداریم.

معاون وزیر اقتصاد درباره آخرین آمار از وضعیت خصوصی سازی افزود: در طول ۱۲ سال فعالیت سازمان خصوصی سازی ۱۹۹۲ بنگاه در لیست واگذاری قرار گرفت که از این تعداد بخشی ورشکست، ادغام و یا از لیست خارج شدند.

رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: از بین ۱۵۱۶ بنگاه فقط ۱۹۶ بنگاه به صورت رقابتی و رد دیون واگذار شده است. وی گفت: از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ فقط ۱۳ درصد از شرکت های کنترلی فرخته شده بود که در ۵ سال گذشته این آمار ۲ برابر و نزدیک به ۲۷ درصد رسیده است. پوری حسینی گفت: حدود ۶۲۷ بنگاه برای واگذاری باقی مانده و سازمان خصوصی سازی مکلف به قیمت گذاری و واگذاری آنها است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =