سردار رحیمی

رییس پلیس تهران گفت: مطلع شدیم برخی صرافی‌ها اقدام به اجاره ۱۸۰۰ کارت ملی افراد بیکار،‌ بی سواد و معتاد کرده و با سوء استفاده از این کارت‌ها، مبادرت به اخذ ارز دولتی کردند.

به گزارش ایبِنا، سردار حسین رحیمی در یک نشست خبری از تخلف همه ۳۵ شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه خبر داد و افزود: پلیس از اوایل دی ماه پارسال به بازار ارز ورود کرد و برخورد با اخلال گران بازار را در دستور کار قرار داد و آنچه امروز اعلام می‌کنم بحث نظارت بر مصرف و هزینه ارز دولتی است که شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف برای دریافت آن ثبت سفارش داده اند و باید متناسب با همان نرخ هم کالا وارد و توزیع می‌کردند.

وی ادامه داد: معادل ۲۲۰ میلیون دلار این ۳۵ شرکت برای واردات گوشی و لب تاپ و قطعات رایانه‌ای و تبلت؛ ثبت سفارش کرده بودند و بیش از ۱۲ تیم پلیس آگاهی با حضور نماینده تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نظارت را شروع کردند.  

فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۸۶ میلیون یورو؛ ۴۱ میلیون یوان چین و ۱۸ میلیون درهم امارات به این ۳۵ شرکت وارد کننده گوشی با نرخ دولتی تخصیص داده شده است که در دو ماه اخیر حدود ۴۰۰ هزار گوشی تلفن همراه از ۴ نشان تجاری معروف به کشور وارد کرده اند.

رحیمی گفت: بررسی‌ها نشان داد که ۳۰۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه با قیمت ارز آزاد فروخته شده و حدود یکصد هزار گوشی نیز در انبارها احتکار شده که کشف و توقیف کردیم، اما مقادیر قابل توجهی لب تاپ و قطعات رایانه که وارد شده همه به قیمت آزاد در بازار فروخته شده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: در چهار مورد از تخلفات با متخلفان بازار ارز و کالا برخورد شده و اولین تخلف این است که شرکت‌ها پس از ثبت سفارش ارز را با نرخ دولتی دریافت کردند، اما بدون اینکه کالا را وارد کنند ارز را به صورت اسکناس در بازار بفروش رساندند. دومین تخلف این است که نصف کالا را وارد کردند و بقیه ارز را در بازار آزاد فروخته اند.

وی افزود: سومین تخلف هم این است که کالای خریداری شده با ارز دولتی؛ با قیمت ارز آزاد به فروش رسیده و چهارمین تخلف هم این بود که کالا را وارد و انبار کرده اند تا گرانتر بفروشند با همه این تخلفات برخورد قضایی شده است.

برخی صرافی‌ها ۱۸۰۰ کارت ملی افراد بیکار، بی سواد و معتاد اجاره کرده بودند

رییس پلیس پایتخت درباره صرافی‌های متخلف گفت: برخی از صرافی‌ها ۱۸۰۰ کارت ملی افراد بیکار، بی سواد و معتاد را با قیمت ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان اجاره و با ثبت مشخصاتش آنان در سامانه سنا، ارز با نرخ دولتی دریافت کردند.

رحیمی در ادامه نشست خبری اظهار داشت: ارز دریافتی با این شگرد، ۲ میلیارد دلار است که ۳۵ نفر در این خصوص احضار و به مراجع قضایی معرفی شده اند. وی تصریح کرد: شناسایی و بازرسی سایر شرکت‌هایی که ارز دولتی دریافت کرده اند، در دستور کار پلیس قرار دارد.

۲۲۴ دلال مطرح دستگیر شدند

وی گفت: از زمانی که بحث افزایش نرخ ارز مطرح شد، پلیس هم وارد میدان شد و ۲۲۴ نفر از دلالان مطرح و سوداگران ارز دستگیر و بازداشت شدند. رحیمی همچنین در گفتگوی زنده با خبر نیمروزی شبکه اول سیما اظهار داشت: ۵۰ صرافی متخلف پلمب شدند و همه دستگاه‌های مسئول به ویژه دستگاه قضایی مصمم به ادامه مسیر و برخورد قاطع با این این سوداگران است.

رییس پلیس پایتخت خاطرنشان کرد: اسناد ۳۵ شرکت وارد کننده گوشی‌های تلفن همراه نیز تک تک دیده شده و که ۳۰۰ هزار گوشی گران‌تر از معمول فروخته شده و ۱۰۰ هزار گوشی نیز احتکار شده است که برخورد قانونی نیز با آنها خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =