بانک مرکزی روسیه

بانک مرکزی روسیه در یک اقدام غیر منتظره نرخ بهره سالانه را با ۰.۲۵ نقطه پایه افزایش ۷.۵۰ درصد قرار داد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه بطرز غیر منتظره ای نرخ بهره را ۰.۲۵ نقطه درصد افزایش داد. علت افزایش نرخ بهره در روسیه به سطح بالای بلاتکلیفی در شرایط خارجی بر می گردد.

در همین حال اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی روسیه نرخ بهره سالانه را به ۰.۲۵ درصد افزایش ۷.۵۰ درصد قرار دادند. پیش از این کارشناسان اقتصادی بر این باور بودند که بانک مرکزی نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند.

بانک مرکزی روسیه پیش بینی از نرخ تورم سالانه این کشور را در سال ۲۰۱۹ میلادی بین ۵ تا ۵.۵ درصد برآورد کرد و این رقم برای سال ۲۰۲۰ میلادی به ۴ درصد خواهد رسید. همچنین پیش بینی از رشد اقتصادی روسیه در سال جاری میلادی بدون تغییر بین ۱.۵ تا ۲ درصد باقی ماند.

البته رشد اقتصادی روسیه در سال آینده میلادی از سوی بانک مرکزی این کشور ۱.۲ تا ۱.۷ درصد برآورد شده است؛ ضمن اینکه افزایش مالیات بر ارزش افزوده و بالارفتن هزینه کرد دولت در سال ۲۰۱۹ میلادی در نظر گرفته شده است.

بانک مرکزی روسیه احتمالا خرید ارز در بازار داخلی را به تعلیق در می آورد تا به کاهش نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر روی تورم کمک کند. بانک روسیه در اطلاعیه ای اعلام کرد که بعداز رسیدن نرخ تورم به ۳.۱ درصد در ماه اوت احساس کرد که باید وارد عمل شود.

بر پایه این گزارش، علت دیگر افزایش نرخ بهره در روسیه به پرداخت سود سهام اوراق قرضه دولتی به روبل است که بعداز تحریم های آمریکا برخی از سرمایه گذاران خارجی اقدام به فروش آن کردند.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =