اروپا

ژاپن و اتحادیه اروپا بزرگترین قرار داد تجارت آزاد جهان را از یکم ژانویه اجرا خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از راشاتودی، در حالی‌که ایالات متحده به دنبال تمرکز بیشتر بر روی سیاست حمایتی است، اتحادیه اروپا و ژاپن قرار داد تاریخی تجارت آزاد را نهایی کردند. این منطقه جدید تجارت آزاد یک سوم تولید ناخالص داخلی جهان را پوشش و تقریبا ۴۰ درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص خواهد داد.

بیش از دو سوم قانونگذاران پارلمان اروپا چراغ سبز را برای توافق تجارت میان بروکسل و توکیو نشان داده اند. نام رسمی این قرار داد، «توافق همکاری اقتصادی» است. به موجب این سند، بیشتر تعرفه ها بر روی کالاهای وارداتی اروپایی به ژاپن برداشته خواهد شد که یک میلیارد یورو است و از یکم فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی اجرا خواهد شد.

قرار است این قرار داد منطقه تجارت آزاد ۶۳۵ میلیون نفر را پوشش دهد. در همین حال، سسیلا ملمستروم کمیسر تجاری اتحادیه اروپا گفت: همکاری اقتصادی ما با ژاپن که بزرگترین قرار داد منطقه تجاری است که تاکنون مذاکره شده در حال حاضر بسیار نزدیک به واقعیت پیوستن است.  

قرار است بیشتر تعرفه ها به تدریج حذف شوند و از سال آینده میلادی تا پایان دوره انتقال با کاهش به صفر برسند. برای مثال، تعرفه ۱۰ درصدی خودروهای ژاپنی در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ۰.۸ درصد کاهش پیدا می‌کند و در طی ۱۲ سال به صفر می‌رسد.  

این قرار داد، تعرفه ۳۰ درصدی بر روی بسیاری از پنیرهای اروپایی وارداتی از قبیل گودا و چدار را کاهش می‌دهد. این اقدام در جهت پاسخ به سیاست‌های دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برای افزایش تعرفه بر روی برخی از کالاهای وارداتی اروپایی و ژاپنی است که باعث شده شرکای آمریکا به دنبال شریک دیگری باشند.

بر پایه این گزارش، ترامپ قرار داد همکاری ترانس پسفیک را در اولین روزهای ریاست جمهوری خود کنار گذاشت و در سپتامبر هم تلویحا اعلام کرد که ژاپن احتمالا هدف بعدی جنبش سیاست حمایتی آمریکا است. در حال حاضر کشورهای اروپایی با افزایش تعرفه آمریکا بر روی واردات فولاد و آلومینیوم آسیب دیده اند و توافقاتی از قبیل تجارت اروپا-آمریکا، تجارت ترانس آتلانتیک و همکاری سرمایه گذاری پیشرفت بسیاری اندکی داشته اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =