12 مرداد 1398 - 11:43

تدوین سند وزارت ارتباطات در حوزه بلاک‌چین

نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از انتشار سندی در حوزه بلاک‌چین و رمز ارزها در وزارت ارتباطات و تحویل آن به دولت خبر داد و گفت: نقش این وزارتخانه در زمینه بلاکچین صرفا هماهنگ‌ سازی است.
کد خبر : ۱۰۲۷۰۰
سجاد بنایی

به گزارش ایبِنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سجاد بنابی درباره چالش ارزهای دیجیتال که به ‌نوعی کشور را درگیر کرده و اینکه در نهایت نگاه‌مان به موضوع ارزهای دیجیتال فرصت محور باشد یا تهدید محور؟ گفت: مادامی‌که نگاه ما به تکنولوژی، تهدید محور باشد تردید نکنید موضع‌مان انفعالی خواهد بود. در مورد همه تکنولوژی ها هم همین مسئله صادق است و محدود به بلاکچین هم نیست.


نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: تا وقتی‌ که نگاه‌مان این باشد که بنشینیم، تکنولوژی جدیدی وارد جامعه شود و بعد وقتی تکنولوژی آمد موضع منفعلانه و محدود کننده در برابرش اتخاذ کنیم محکوم به شکست هستیم. رویکردمان در مقابل تکنولوژی باید رویکرد فعالانه باشد؛ یعنی از قبل باید بررسی کنیم که چه تکنولوژی‌ جدیدی قرار است وارد شود، در قبال آن چه استراتژی داشته باشیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.


صدای واحدی از حاکمیت در قبال مسئله رمز ارزها شنیده نمی‌شود


وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در قبال مسئله رمز ارزها و بلاکچین این است که صدای واحدی از حاکمیت شنیده نمی‌شود. در یک مجموعه یک اداره کل می‌گوید خیلی خوب است و یک اداره کل دیگر می‌گوید خیلی بد است و هر کدام هم سعی می‌کنند در آن فضایی که در اختیار دارند و زورشان می‌رسد حرفشان را به کرسی بنشانند.


نقش وزارت ارتباطات در موضوع بلاکچین و رمز ارزها، هماهنگ‌ سازی است


بنابی ادامه داد: در حوزه بلاکچین، وزارت ارتباطات فقط در موضوع پیش‌بینی تکنولوژی و کمک به ابزارسازی می‌تواند کمک کند. چون در موضوع رمزارز، از یک‌سو موضوع پول و ارز مطرح است که باید بانک مرکزی سیاست‌گذاری داشته باشد، از سوی دیگر هم چون برای استخراج ارزهای دیجیتال نیاز به تجهیزات خاصی همچون ماینرها وجود دارد وزارت صنعت درگیر است و در مسئله برق و سیاست‌گذاری مصرف انرژی هم باید وزارت نیرو ورود کند.


نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت  خاطر نشان کرد: بنابراین نقش وزارت ارتباطات در این رابطه می‌تواند فقط هماهنگ‌ سازی و تصمیم سازی باشد؛ کما اینکه در این رابطه در وزارت ارتباطات سند منتشر شده و تحقیقاتی انجام‌ گرفته و این تحقیقات در اختیار کمیسیون‌های دولت قرار داده شده و با دستگاه‌های مختلف هم مشورت انجام‌ گرفته است. ولی عملاً تصمیم گیر وزارت ارتباطات نیست چون واقعاً در این موضوع ارتباط مستقیمی ندارد.


وی در خصوص وضعیت اینترنت کشور گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت در حال فراهم کردن شرایطی است تا ظرف یکی دو سال آینده، بحث ترافیک اینترنت را هم به اپراتورها واگذار کنیم. به این معنا که عملاً خرید و فروش اینترنت توسط خود ارائه ‌دهندگان سرویس انجام شود و خود آنها با شرکت‌های خارجی بی ‌واسطه ارتباط برقرار کنند.


نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در ادامه درباره قطعی چندی پیش اینترنت که گلایه وزیر ارتباطات را هم در پی داشت و حتی خواستار جبران خسارت زیان دیدگان شده بود گفت: اتفاقی که افتاده بود و ممکن است تکرار شود این است که برخی لینک‌های ارتباطی ما با تامین‌ کننده‌های اینترنت در خارج از کشور قطع شد.


شرکت اروپایی به دلیل قطعی اینترنت در ایران عذرخواهی و جبران خسارت کرد


وی افزود: برای اینکه این اتفاق نیفتد البته تمهیداتی اندیشیده شده و از ۶، ۷ سال پیش سعی کردیم نقاط اتصال کشور به اینترنت را توسعه دهیم. در حال حاضر تقریباً در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم. به همین دلیل امکان قطع اینترنت کشور به ‌یک ‌باره تقریباً وجود ندارد. چون اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم می‌توانیم آن را از ورودی‌های دیگر جبران کنیم. یکی از کارهای که ما سعی داریم انجام دهیم بالانس کردن توزیع ورودی‌ها است تا شاهد قطعی‌های مختصر هم نباشیم.


بنابی تصریح کرد: اما آن اتفاقی که افتاد این بود که اینترنت دو تامین‌کننده‌ خارجی، به دلیل قطعی فیبر ایجاد شده در اروپا قطع شد. با اینکه تلاش کردیم توزیع مناسبی داشته باشیم اما این دو مسیر در یک نقطه اروپایی روی ‌هم افتادند و وقتی قطعی اتفاق افتاد به طوری که ورودی دو مرز ما به‌ طور کامل قطع شد. این اتفاق خیلی نادر و البته خارج از اراده ما و تامین کننده بود. شرکت تامین‌کننده‌ ظرفیت هم که یک شرکت اروپایی بود (و مستقیم با ما قرارداد ندارد) در نهایت ناچار به عذرخواهی و جبران خسارت شد.


نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تحریم و یا محدودیت‌های مالی برای تسویه با شرکت‌های خارجی تاثیری در آن قطعی داشت و یا اساساً تحریم‌ها تاثیری بر اینترنت کشور داشته است یا خیر گفت: بسیاری از تحریم‌هایی که متوجه کشورمان شده، به‌طور مستقیم کاربردهای عمومی را هدف قرار نداده بلکه آنچه باعث می‌شود که برخی تعاملات تجاری با محدودیت مواجه شود، تحریم بانکی است.


اینترنت تحریم نمی‌شود


بنابی افزود: در موضوع اینترنت هم ممکن است همین بحث وجود داشته باشد اما چون در این رابطه ما علاوه بر هزینه، درآمد هم داریم و از شرکت‌هایی که خرید اینترنت می‌کنیم، سرویس‌های شامل ترانزیت ترافیک هم به آنها ارائه می‌دهیم با ارتباطاتی که برقرار شده مانع از تاثیر تحریم‌های بانکی بر خرید اینترنت شده‌ایم.


وی در ادامه درباره درخواست شرکت‌های ارائه‌ کننده خدمات اینترنت ثابت برای افزایش ۵۰ درصدی بهای خدمات‌شان و اینکه آیا شرکت زیرساخت قیمت اینترنتی که در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد را افزایش می دهد یا خیر گفت: درخواست FCP ها برای افزایش قیمت اساساً ارتباطی به زیرساخت پیدا نمی‌کرد چرا که اصلاً شرکت زیرساخت، قیمت اینترنت را گران نکرده که این شرکت‌ها بخواهند متاثر از این افزایش، قیمت خدمات خود را افزایش دهند. در واقع شرکت زیرساخت در زمان مدیریت آذری جهرمی طی دو نوبت تاکنون بیش از ۵۰ درصد از قیمت فروش اینترنت به اپراتورها و FCP ها را کاهش داده است.


نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: در پی این درخواست هم مجموعه رگولاتوری و همچنین شخص وزیر چند شرط برای آنها تعیین، که یکی از آنها افزایش کیفیت خدمات و دیگری تنوع خدمات‌شان بود که بر آن مبنا سازمان تنظیم امکان بررسی درخواست‌شان برای افزایش قیمت را پیدا می‌کند.


زیرساخت اینترنت را به اپراتورها و FCP ها گران نمی‌فروشد


وی ادامه داد: بنابراین، اینکه گفته می‌شود زیرساخت اینترنت را گران می‌فروشد پس FCP ها ناچارند اینترنت را گران بفروشند حرف غلطی است. قیمت اینترنتی که اپراتورها و FCP ها از زیرساخت خریداری می‌کند چیزی حدود ۸ تا ۱۰ درصد کلیه هزینه‌های آنها است؛ یعنی اگر همین فردا زیرساخت، اینترنت را با قیمت صفر در اختیار این شرکت‌ها قرار دهد اپراتورها درنهایت ۱۰ درصد از هزینه‌های‌شان کم می‌شود.


برای کاهش قیمت اینترنت برنامه داریم


نایب ‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه خواسته ما قطعاً در حال حاضر نه ‌تنها گران نشدن قیمت اینترنت بلکه حتی کاهش قیمت‌ها است گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، بدیهی است که قیمت اینترنت، نسبت به قیمت‌های فعلی افزایش پیدا نخواهد کرد و هیچ تردیدی در این رابطه وجود ندارد و اصلاً اجازه افزایش قیمت داده نخواهد شد. ولی برای کاهش قیمت اینترنت هم برنامه داریم، در دنیا هم اینترنت در حال ارزان شدن است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر