27 شهريور 1398 - 09:29

لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا شد

رییس سابق صندوق بین‌المللی پول اولین رییس زن بانک مرکزی اروپا شد.
کد خبر : ۱۰۴۴۶۴
لاگارد

به گزارش ایبِنا به نقل از راشا تودی، کریستین لاگارد رییس سابق صندوق بین‌المللی پول اولین رییس زن بانک مرکزی اروپا می‌شود. پارلمان اروپا او را بدون هیچ رقیبی برای این سمت انتخاب کرد.


 لاگارد در روز سه شنبه طی جلسه عمومی پارلمان اروپا، با کسب ۳۹۴ رای موافق، ۲۰۶ رای مخالف و ۴۹ ممتنع انتخاب شد. ولی همه از انتخاب او خوشحال نبودند. اعضای پارلمان اروپا با کنایه اشاره کردند این نتیجه تعجب آور نبوده چون هیچ رقیب دیگری برای او وجود نداشت. سایر اعضا اظهار داشتند که لاگارد حتی زحمت رفتن به جلسه را هم به خود نداده است.


قابل توجه است که پارلمان اروپا تنها یک نظر غیر الزام آور می دهد که آیا شخصی برای این نقش مناسب است یا نه. انتصاب لاگارد به این سمت قرار است در اجلاس شورای اروپا که در اکتبر برگزار می‌شود توسط رهبران اتحادیه اروپا رسمی می شود. این کار چند روز قبل از کناره گیری ماریو دراگی، رییس فعلی بانک مرکزی اروپا انجام می شود.


اگر انتصاب لاگارد تایید شود، دوره ۸ ساله او به عنوان رییس یکی از قدرتمندترین موسسات مالی دنیا در اول نوامبر آغاز می شود. لاگارد، یک وکیل سابق، اولین زنی بود که  از گروه جی۷ به عنوان وزیر دارایی خدمت کرد و بعد اولین زنی شد که ریاست صندوق بین المللی پول را در ۲۰۱۱ بر عهده گرفت. وی پیشتر از ریاست صندوق بین‌المللی پول استعفا داد تا بتواند نامزد سمت ریاست بانک مرکزی اروپا شود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر