آغاز عصر جدید بانک مرکزی اروپا

کریستین لاگارد فرانسوی در حالی رسما رییس بانک مرکزی اروپا شد که انتظار می‌رود بانک‌های اروپایی با مدیریت جدید و در دوران سخت اقتصادی کنونی باید خود را آماده تغییرات ساختاری کنند.
کد خبر : ۱۰۷۳۹۲
لاگارد

به گزارش ایبِنا، رهبران اروپایی درحالی روز جمعه در نشست شورای اروپا در بروکسل به انتصاب این اقتصاددان فرانسوی رسمیت بخشیدند که پیش تر پارلمان اروپا (هفدهم سپتامبر) و بانک مرکزی اروپا نیز موافقت خود را با انتصاب لاگارد اعلام کرده بودند تا بالاخره ماجرایی که از خیلی وقت پیش برای بانک مرکزی اروپا ترسیم شده بود، ‌رسما آغاز شود.


شورای اروپا روز دوم ژوئیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که جانشین ماریو دراگی ایتالیایی، رییس پیشین بانک مرکزی اروپا برای یک دوره ریاست "هشت ساله تجدیدناپذیر" در روز یکم نوامبر معرفی خواهد شد. اما لاگارد پس از اعلام تصمیم شورای اروپا در توییتر خود نوشت: "از رهبران اروپایی صمیمانه تشکر می‌کنم. برای همکاری با کارکنان شایسته در ثابت نگه داشتن قیمت‌ها و حمایت از بانک‌ها شتاب دارم. "


کریستین لاگارد به عنوان رییس شورای حکام بانک مرکزی اروپا که متشکل از روسای بانک‌های مرکزی ۱۹ کشور عضو حوزه یورو است، در ماه سپتامبر گذشته وظیفه سنگینی را برای حفظ یکپارچگی میان اعضا حوزه یورو ایفا کرد. اختلاف میان کشورهای اروپایی در آن زمان بر سر خرید وام‌های کشورهای عضو بود و آلمان به ویژه با "افزایش بیش از حد" موارد قرض‌های کشورهای منطقه یورو به دست بانک مرکزی اروپا مخالفت کرده بود.


لاگارد تا سال ۲۰۰۵ برای شرکت حقوقی آمریکایی «بیکر و مکنزی» کار می‌کرد. او در دولت نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه ابتدا وزیر بازرگانی خارجی بود و سپس تا سال ۲۰۱۱ در سمت وزیر دارایی خدمت کرد. این اقتصاددان فرانسوی در آن سال پس از استعفای دومینیک استروس کان که او هم فرانسوی بود و به دنبال یک رسوایی مجبور به کناره گیری شده بود، به ریاست صندوق بین‌المللی پول رسید.


در پایان رای‌گیری پارلمان اروپا برای انتخاب کریستین لاگارد به سمت ریاست بانک مرکزی اروپا در روز سه شنبه هفدهم سپتامبر، ۳۹۴ نماینده به او رای مثبت و ۲۰۶ نماینده دیگر رای منفی دادند. ۴۹ رأی نیز ممتنع بود.


با این حال مراجعه به آرا نمایندگان که به صورت رای‌گیری مخفی انجام شد و نتیجه آن که به نفع لاگارد بود تنها یک نظر مشورتی بود زیرا انتخاب نهایی را شورای اروپا انجام داد. لاگارد خود در نشست رای‌گیری در پارلمان حضور نداشت، غیبتی که انتقاد برخی از مخالفان او را برانگیخت.


بدین ترتیب کریستین لاگارد برای یک دوره هشت ساله غیرقابل تمدید از اول نوامبر ۲۰۱۹ ریاست بانک مرکزی اروپا را برعهده می گیرد. او جایگزین ماریو دراگی ایتالیایی می شود که از سال ۲۰۱۱ در این سمت فعالیت می کرد.


برخی منتقدان کریستین لاگارد از این که او پیشینه مدیریت بانکی نداشته از انتصاب او در راس بالاترین نهاد بانکی اروپا خرسند نیستند. با این حال او با کارنامه مثبتی که از زمان مدیریت اقتصاد فرانسه در پست وزارت دارایی و ریاست صندوق بین‌المللی پول از خود به جا گذاشته نظر بسیاری از رهبران و نمایندگان اروپایی را به خود جلب کرده است.


انتقاد دیگری که به او وارد است با نقش او در یک پرونده داخلی فساد مالی در فرانسه پیوند دارد. پیوندهایی که او با ماجرای فساد برنار تاپی، وزیر پیشین اقتصاد فرانسه داشته و چند بار پایش را به دادگاه کشیده، او را آماج برخی انتقادها قرار داده است. این پرونده در فرانسه به «ماجرای بانک کرِدی لیونه» معروف است. به هر حال به نظر می‌رسد کریستین لاگارد از حمایت تمام و کمال دولت امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه برخوردار باشد.


دولت فرانسه با حمایت از لاگارد در ریاست بانک مرکزی اروپا هم او را از ماجراهای سیاسی و اتهام‌های قضایی داخلی فرانسه به دور نگه داشته و برایش گونه‌ای هاله مصونیت ایجاد می‌کند، هم با داشتن او در راس بزرگ‌ترین نهاد پولی اروپا با آسودگی بیشتری سیاست‌های اقتصادی خود را در اروپا به پیش می‌برد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر