08 دی 1398 - 08:41

مدیرعامل بانک ملی ایران: روسای شعب باید ریسک پذیر باشند

مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به گستره شعب ارزی این بانک در سایر کشورها گفت: واحدهای ارزی بانک باید فعالیت های خود را گسترش دهند و تحریم ها نمی توانند مانعی برای این امر باشند.
کد خبر : ۱۱۰۱۵۴
محمدرضاحسین زاده

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، دکتر محمدرضا حسین زاده در نشست صمیمی خود با مدیران و مدرسان بخش های اعتباری بانک که امروز با حضور اعضای هیات مدیره، مدیران اعتباری، مدیران امور و مدرسان بانک برگزار شد، با تاکید بر اینکه امروز بانک ملی ایران در ارایه سرویس های بانکی دیگر بانک ها از کانال واحدهای ارزی خود در خارج از کشور نقش مهم و تسهیل گر دارد، افزود: بانک ملی ایران در بسیاری از کشورها شعبه دارد و می تواند در تسهیل امور بانکی در شرایط سخت تحریم ها بسیار راهگشا باشد.


وی با بیان اینکه بانک یک بنگاه اقتصادی است و باید نوع فعالیت و معاملات آن نیز بر محور سودآوری باشد، تصریح کرد: جذب منابع ارزان قیمت، هنر رییس شعبه است و تسهیلات دهی نباید تنها در بخش فروش اقساطی، جعاله و ... خلاصه شود بلکه تسهیلاتی مانند خرید دین و یا صدور ضمانت نامه ها نیز باید مورد توجه قرار گیرند.


حسین زاده اظهار کرد: نوع دیدگاه در اداره بانک باید حرکت به سمت سودآوری و جذب منابع ارزان قیمت باشد و بخش اعتباری باید بر افزایش صدور LC و ضمانت نامه، خرید دین، ارایه خدمات ارزی و... حرکت کند و روسای شعب باید در این زمینه ریسک پذیر باشند.


عباس شفیعی عضو هیات مدیره بانک نیز در این نشست با تاکید بر اینکه گره بسیاری از مشکلات به دست بخش اعتباری حل می شود، گفت: چند ماه باقی مانده تا پایان سال فرصت حیاتی خواهد بود تا همکاران در بخش اعتباری بتوانند با اجرای سیاست های اعتباری صحیح، وضعیت اعتباری و منابع بانک را بهبود بخشند.


وی نرخ تسهیلات در بانک ملی ایران را یک مزیت مهم برای مشتریان عنوان کرد و افزود: نرخ تسهیلات در بانک طبق مصوبه شورای پول و اعتبار و پایین تر از برخی بانک هاست و این یک مزیت مهم برای مشتریان محسوب می شود چرا که مشتریان به دنبال دریافت تسهیلات ارزان هستند.


محمود شایان دیگر عضو هیات مدیره بانک نیز با تاکید بر نقش کلیدی مدیران اعتباری در ارتقای ترازنامه بانک و همچنین افزایش درآمدهای مشاع و غیرمشاع گفت: امروز تحریم ها واحدهای تولیدی را دچار مشکل کرده است. بانک ملی ایران باید به عنوان بازوی اقتصادی دولت به این واحدها کمک کند و وظیفه ما حتی فراتر از بخش اقتصادی رفته است.


وی همچنین با اشاره به اهمیت تسهیلات خرید دین به عنوان یک دارایی واقعی برای بانک و لزوم توجه به این مهم در شعب تصریح کرد: امروز همکاران نباید منتظر مراجعه مشتری به شعبه باشند بلکه باید در ارتباط گیری با مشتری فراتر از گذشته پیش بروند.


برات کریمی عضو هیات مدیره بانک نیز با بیان اینکه ذائقه و خواست مشتریان و شرایط بانک ها نسبت به گذشته فرق کرده است، گفت: در گذشته جذب منابع اولیت بانک ها بود اما اکنون ترازنامه دغدغه اصلی بانک ها محسوب می شود. خوشبختانه نگاه مردم به بانک ملی ایران بسیار مثبت است و باید با برنامه ریزی دقیق به سمت بهبود ترازنامه بانک برویم.


وی رعایت اخلاق حرفه ای، بهداشت اعتباری و انظباط مالی را سه اصل بانکداری حرفه ای عنوان و بیان کرد: این سه اصل باید سرلوحه بخش اعتباری باشند و باید به سمت مشتری مداری پیش رویم و همکاران و روسای شعب، مشاور مشتری باشند.


مسعود خاتونی دیگر عضو هیات مدیره بانک نیز با اشاره به حجم بسیار زیاد مراجعه مشتریان به شعب و سیستم های این بانک برای راه اندازی رمز دوم یکبار مصرف طی روزهای اخیر گفت: علت قطعی های اخیر سامانه های بانک ملی ایران از همین بابت بوده است. تا دو هفته پیش از اول دی ماه که قرار بود استفاده از رمز یکبار مصرف دوم اجباری شود، تنها ۱۵۰ هزار نفر به سامانه ۶۰ بانک ملی ایران پیوسته بودند و اکنون این عدد به دو میلیون کاربر نزدیک شده است.


وی بیان کرد: به هر حال بانکی به بزرگی بانک ملی ایران با حجم گسترده مشتری و تراکنش های بانکی در یک فرایند انتقال داده و سامانه ممکن است با اختلال های مقطعی در عملکرد هم مواجه شود، اما تلاش ما این است که این مشکلات به حداقل برسد.


محسن امین زارع معاون امور ارزی و بین الملل بانک نیز با اشاره به تحریم های شدید اعمال شده علیه نظام بانکی کشور گفت: خوشبختانه در دور جدید تحریم ها با بهره مندی از تجارب سال های گذشته و اهتمام همکاران، تعهدات ارزی بانک به طور کامل انجام شد و هیچ تعهد ارزی پرداخت نشده ای در مقابل سپرده گذاران نداریم. همچنین وضعیت بانک به لحاظ ذخایر استراتژیک بسیار مطلوب است و توانستیم علی رغم شرایط تحریم ها، با ارایه خدمات ارزی مطلوب در واحدهای خارج از کشور، اعتبار بانک ملی ایران را حفظ کنیم.


وی با اشاره به تشکیل بازار متشکل ارزی در آینده ای نزدیک تاکید کرد: تشکیل این بازار می تواند گردش مالی عظیمی ایجاد کند و با توجه به فعالیت گستره شعب خارج از کشور بانک، باید فرصت ها و امکاناتی همانند بازار متشکل ارزی به مشتریان معرفی شود.


علی موسوی زاده مدیر امور اعتباری بانک نیز با تاکید بر اهمیت بهبود صورت های مالی بانک در فرصت باقی مانده تا پایان سال گفت: همکاران باید تفکر سازمانی داشته باشند و به صورت گروهی عمل کنند. باید در چند ماه باقی مانده سال برای رفع موانع و مشکلات واحدهای صف و ستاد تلاش کنیم تا کارنامه استان ها در پایان سال مطلوب باشد.


فریدون رشیدی رییس اداره کل اعتبارات بانک نیز تقویت منابع ارزان قیمت و کارمزد محور بودن را از مزایای اعتبارات اسنادی برشمرد و گفت: بخش عمده درآمدهای مشاع صرف پرداخت سود به سپرده گذاران می شود در حالی که در منابع غیرمشاع این شرایط وجود ندارد و باید به سمت جذب منابع ارزان قیمت برویم.


در پایان این نشست پانل پرسش و پاسخ با حضور مدیران بخش اعتباری برگزار و به سوالات همکاران پاسخ داده شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر