31 ارديبهشت 1399 - 09:43
لاهوتی در گفتگو با ایبِنا مطرح کرد؛

رشد ۱۰۰ درصدی صادرات وزنی به کشورهای اوراسیا در سال ۹۸

رییس کنفدراسیون صادرات می‌گوید صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در سال ۱۳۹۸ از نظر وزنی رشدی ۱۰۰ درصدی داشته اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مرزها، در فروردین‌ماه با کاهش صادرات مواجه شده است.
کد خبر : ۱۱۴۴۰۶
اتحادیه اوراسیا

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا اظهار داشت: در سال ۹۸ صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا رشد چشمگیری داشت و از نظر وزنی شاهد رشد ۱۰۰ درصدی بودیم اما این موضوع به دلیل شیوع ویروس کرونا، مسدود شدن مرزها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فروردین‌ماه با کاهش همراه بوده است.


وی با بیان اینکه کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا محدودیت‌های تردد کمتری را نسبت به سایر کشورهای همسایه اعمال کرده‌اند، تصریح کرد: معتقد هستم در ماه‌های آینده و با فروکش کردن بحران کرونا در ماه‌های آینده به مرور مرزها باز می‌شوند و شرایط تجارت خارجی روال بهتری را نسبت به حال حاضر خواهیم داشت.


رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران تاکید کرد: البته نباید از این موضوع غافل شویم که بسیاری از کشورهای هدف صادراتی ما، منابع ارزی‌شان از طریق فروش نفت بوده و به دلیل کاهش بهای جهانی نفت، در حال حاضر قدرت خرید کمتری دارند و سفارشات آنها کم خواهد شد.


لاهوتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اقتصاد جهانی به طور کامل متاثر از ویروس کروناست و تمامی پیش‌بینی‌ها حکایت از کاهش رشد اقتصادی دنیا دارد؛ طبیعی است که ایران نیز به عنوان یکی از اقتصادهای جهانی تحت تاثیر شیوع این ویروس قرار بگیرد.


رییس کنفدراسیون صادرات پیش‌بینی کرد که دستکم صادرات کشور طی ۶ ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش داشته باشد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر