12 خرداد 1399 - 12:04
توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد؛

گزارش سیاستی مقابله با پیامدهای رکودی شیوع کرونا در ایران و جهان

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید سیاستی خود را برای مقابله با پیامدهای رکودی شیوع کوید-۱۹ در ایران و جهان منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.
کد خبر : ۱۱۴۷۳۷
پژوهشکده پولی و بانکی

به گزارش ایبِنا از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، در بخش مقدمه این گزارش سیاستی که با عنوان «سیاست‌های اقتصادی مقابله با پیامدهای رکودی شیوع کووید ۱۹در ایران و جهان» آمده است: اپیدمی کرونا، اقتصاد بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه را از مسیر شوک منفی در هر دو طرف عرضه و تقاضای کل اقتصاد به‌ صورت جدی تحت تاثیر منفی قرار داده است. این بحران به‌ تدریج آثار اقتصادی منفی خود را در حوزه‌های مختلف نمایان ساخته که ایجاد رکود اقتصادی، کاهش شدید اشتغال (به‌ ویژه به‌ دلیل اجرای برنامه‌های قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و افزایش کسری بودجه دولت ازجمله مهم‌ترین پیامدهای آن است. در چنین شرایطی و با توجه به تجربیات بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، سیاست‌گذاران در کشورهای مختلف به‌ صورت جدی تلاش می‌کنند با در نظر گرفتن برنامه‌های اقتصادی کوتاه‌مدت و میان‌مدت و به‌ طور خاص اجرای گسترده سیاست‌های پولی و مالی حمایتی، به کنترل آثار اقتصادی بحران کووید ۱۹ اقدام کنند.


این گزارش که توسط سجاد ابراهیمی، حسین میثمی و مریم همتی نوشته شده، افزوده است: اقتصاد ایران همزمان با شیوع بیماری کرونا، با چالش‌های بزرگ‌تری نسبت‌ به سایر کشورها مواجه شده است؛ چرا که کشور در سال‌های اخیر با تحریم‌های ظالمانه آمریکا مواجه بوده و کاهش قیمت نفت و به‌تبع آن محدود کردن درآمدهای ارزی دولت، امکانات مالی دولت برای مقابله با این چالش را برای سیاست‌گذاران سخت‌تر از دیگر کشورها کرده است. با وجود این و برغم همه محدودیت‌ها اعم از تحریم‌های اقتصادی و کسری بودجه دولت، تاکنون هم تدابیر مناسبی برای کنترل شیوع بیماری کرونا در کشور به‌ مرحله اجرا درآمده است و هم تدابیر و سیاست‌های پولی و مالی گسترده‌ای برای استفاده صحیح از منابع و امکانات محدود در راستای کاهش آثار اقتصادی کرونا بر روی خانوارها (و به‌ویژه اقشار کم‌درآمد و حفظ زنجیره تولید و اشتغال موجود بنگاه‌ها تنظیم ‌شده و در مراحل اجرایی قرار گرفته است. انتظار می‌رود با اجرای مجموعه سیاست‌های اتخاذ شده و تقویت و تکمیل گام‌ به‌ گام این سیاست‌ها، کشور بتواند آثار منفی اقتصادی بحران شیوع کرونا را تا حد امکان کنترل و مدیریت کند.


این گزارش سیاستی ۳ پیشنهاد تکمیلی برای مقابله با آثار اقتصادی شیوع کرونا در ایران در حوزه سیاست‌گذاری پولی و بانکی و سیاست مالی ارائه کرده که از جمله آنها «تسریع و توسعه استفاده از اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) جهت حمایت فوری از زنجیره تامین» و «استفاده حداکثری از ظرفیت عملیات بازار باز بر روی اوراق مالی اسلامی دولت جهت مدیریت نرخ سود» هستند.


علاقه‌مندان برای دسترسی به متن کامل این گزارش سیاستی می‌توانند به پرتال پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به آدرس https://www.mbri.ac.ir/ مراجعه کنند.


متن کامل را اینجا بخوانید.ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر