20 خرداد 1399 - 08:27
پورابراهیمی مطرح کرد؛

جلوگیری از احتکار با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه از جمله اخذ مالیات بر مسکن‌های خالی، انتقال منابع اصلی به سمت تولید واقعی و جلوگیری از احتکار است.
کد خبر : ۱۱۴۹۶۳
محمدرضا پور ابراهیمی

به گزارش ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب گفت: در زمان اصلاح قانون مالیات های مستقیم، پیشنهادی را در مجلس نهم شورای اسلامی ارائه کردیم تا موضوع مالیات بر عایدی سرمایه را به عنوان پایه جدید مالیاتی تصویب کنیم.


این نماینده مجلس ادامه داد: در آن زمان وزیر وقت راه و شهرسازی مخالف و معتقد بود که این موضوع اثر منفی بر بازار مسکن می گذارد بنابراین دولت در آن زمان لایحه ای را در اینباره ارائه نکرد و با پیشنهاد مجلس هم مخالفت کرد.


وی افزود: در مجلس دهم، طرح وضع مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت و در سال ۱۳۹۷ کلیات آن به تصویب رسید اما وزارت اقتصاد، پیشنهادی بر طرح جامع قرار داد به عنوان مالیات بر فعالیت های اختلال‌زا که اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است.


پورابراهیمی افزود: با توجه به اهمیت موضوع و شرایط اقتصادی کشور و شوک های ارزی و آثار تورمی، طرحی را آماده کردیم که اعلام وصول شده است و پس از تشکیل کمیسیون تخصصی در دستور کار قرار می گیرد.


نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: متوسط نرخ تورم در بخش واحدهای مسکونی به ویژه در کلان شهرها و شهرهای اصلی، دو برابر متوسط نرخ تورم سالانه کشور است. پورابراهیمی افزود: اولویت ما در مالیات بر عایدی سرمایه، بخش املاک و مستغلات است و بحث خودرو فعلاً در دستور کار ما نیست.


وی درباره علت اجرایی نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: علت تأخیر در اجرای این طرح، دولت بوده است زیرا مخالف این طرح بود. پورابراهیمی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه از فعالیت های سوداگری جلوگیری می کند و مسیر حرکت بازار سرمایه، جذب نقدینگی برای ایجاد سرمایه گذاری مولد در اقتصاد کشور است.


این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه باید بازار سرمایه را تقویت کنیم، اضافه کرد: اگر بر سهام یا سپرده بانکی، مالیات بگیریم یعنی بازارهای موازی را تحریک می کنیم بنابراین مجلس شورای اسلامی هم بنا ندارد تا بر روی سهام و سپرده های بانکی، مالیات وضع شود و تقویت بازار سرمایه، اولویت مجلس است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر