20 خرداد 1399 - 09:07

پیش‌بینی کاهش ۲۷ درصدی تجارت جهانی در فصل دوم ۲۰۲۰

پیش‌بینی اخیر آنکتاد حاکی از آن است که شیوع ویروس کرونا، کاهش تقاضا و رکود باعث خواهد شد تا در فصل دوم امسال، تجارت جهانی کاهشی ۲۷ درصدی داشته باشد.
کد خبر : ۱۱۴۹۷۰
تجارت

به گزارش خبرنگار ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به گزارش اخیر آنکتاد پرداخته و نوشته است: همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ منجر به کاهش ۳ درصدی ارزش تجارت کالایی جهان در فصل نخست سال ۲۰۲۰ شده بود.


طبق پیش‌‏بینی‌های آنکتاد، افت تجارت در فصل دوم ۲۰۲۰ نیز با شدتی بیش‏تر همچنان ادامه داشته و در مقایسه با فصل اول نخست همین سال، با کاهش ۲۷ درصدی همراه خواهد شد. در مقایسه با افت ارزشی، افت حجم یا میزان تجارت کالایی به مراتب کمتر و حدود یک درصد، پیش‏بینی می‌شود.


در پی افت شدید قیمت نفت، قیمت کالاهای اساسی در مارس ۲۰۲۰ با کاهش چشمگیر ۲۰ درصدی مواجه شده که افت بی‏ سابقه‌‏ای طی سالیان گذشته محسوب می‌شود. در طول بحران مالی سال ۲۰۰۸، حداکثر کاهش ماهانه، ۱۸.۶ درصد بوده است.


براساس این گزارش شاخص بهای کالاهای اساسی بازار آزاد که تغییر قیمت کالاهای اساسی صادر شده توسط اقتصادهای در حال توسعه را اندازه‌گیری می‌‏کند، ۱.۲ درصد از ارزش خود را در ژانویه، ۸.۵ درصد در ماه فوریه و ۲۰.۴ درصد در ماه مارس، از دست داده است.


کاهش قیمت سوخت عامل اصلی کاهش شدید قیمت نفت بوده که در ماه مارس ۲۰۲۰ حدود ۳۳.۲ درصد کاهش یافته، در حالی که قیمت مواد معدنی، سنگ معدن، فلزات، مواد غذایی و مواد اولیه کشاورزی، کمتر از ۴ درصد سقوط کرده است.ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر