26 شهريور 1399 - 15:16
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی:

رکود جهانی به‌ اندازه پیش‌بینی‌های قبلی عمیق نخواهد بود

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) اعلام کرد که در نتیجه تلاش‌های کشورها در راستای مقابله با ضربه اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، رکود جهان در سال جاری به اندازه پیش‌بینی‌ها عمیق نخواهد بود.
کد خبر : ۱۱۷۹۶۳
رکود جهانی

به گزارش ایبِنا از عرب نیوز، با این وجود، احیای اقتصادی جهان در سال آینده نسبت به پیش بینی‌های قبلی معتدل‌تر خواهد بود. این نهاد حالا پیش بینی می‌کند که رشد اقتصادی جهان در سال جاری با افت ۴.۵ درصدی مواجه شده و در سال ۲۰۲۱ با رشد مثبت ۵ درصدی احیا شود. در گزارش قبلی، OECD پیش بینی کرده بود که رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ با کاهش ۶ درصدی مواجه شده و رشد اقتصادی سال آینده را ۵.۲ درصد پیش بینی کرده بود.


این نهاد در بیانیه ای اعلام کرد: پس از احیای اولیه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به دنبال تسهیل تدابیر قرنطینه، نشانه هایی مبنی بر کاهش سرعت احیای جهان در ژوئن بروز کرد به ویژه در اقتصادهای پیشرفته؛ با این حال، با توجه به اینکه پاندمی کووید-۱۹ همچنان به وارد آوردن خسارت قابل توجه به اقتصادها و جوامع ادامه می‌دهد، دورنمای اقتصادی جهان به شکلی بی‌سابقه مبهم باقی خواهد ماند.


براساس اعلام این نهاد، رشد اقتصادی جهان در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰ درصد کمتر از سطوح پایان سال ۲۰۱۹ بود که این موضوع در عصر نوین شوکی ناگهانی و بی‌سابقه محسوب می‌شود.


در نتیجه پاندمی، تجارت جهانی فروپاشید و در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و بازار کار نیز بدنبال کاهش ساعات کاری، از دست رفتن مشاغل و تعطیلی اجباری کسب و کارها، به شدت مختل شد.


این سازمان در ادامه گزارش خود آورده است: بدون حمایت سیاسی بی‌درنگ و موثر در تمامی اقتصادها در راستای تعدیل آثار ناشی از شوک وارد بر درآمدهای خانوارها و شرکت‌ها، کاهش رشد اقتصادی و نرخ بیکاری به مراتب بزرگ‌تر و چشمگیرتر بود.


بررسی اقتصادها به طور جداگانه حاکی از آن است که چین تنها اقتصادی است که در سال ۲۰۲۰گسترش یافته و رشد اقتصادی مثبت ۱.۸ درصد را از خود برجای خواهد گذاشت. هند در سوی دیگر، با رشد اقتصادی منفی ۱۰.۲ درصد روبرو خواهد شد؛ بزرگ ترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا نیز نسبت به میانگین جهانی، با رشد اقتصادی منفی ۳.۸ درصد در سال جاری، نسبت به سایرین عملکرد بهتری خواهد داشت.


آلمان ار کل منطقه یورو بهتر عمل خواهد کرد و اقتصاد این کشور به اندازه ۵.۴ درصد کوچک می‌شود که در مقایسه با افت ۷.۹ درصدی کل منطقه یورو بهتر است. اقتصاد فرانسه به اندازه ۹.۵ درصد کوچک شده و ایتالیا و بریتانیا به ترتیب با افت ۱۰.۵ و ۱۰.۱ درصدی سال ۲۰۲۰ را پشت سر خواهند گذاشت.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر
پربیننده ها