09 مهر 1399 - 09:09

تسعیر ارز چیست؟

واژه تسعیر در معامله‌های ارزی شرکت‌ها در هنگام تبدیل دو واحد پولی به یکدیگر به کار می‌رود.
کد خبر : ۱۱۸۳۶۴
پول

به گزارش خبرنگار ایبِنا، نرخ تسعیر ارز عبارت است از نرخ تبدیل دو واحد پولی به یکدیگر (حاوی انواع نرخ‌های برابری رسمی، قراردادی و غیره) که در فرآیند تسعیر به کار گرفته می‌شود، به طوری که نتایج آن عموماً با اثرهای تغییرات نرخ ارز بر جریان‌های وجوه نقد واحد تجاری و ارزش ویژه آن هماهنگی داشته باشد و این اطمینان را به وجود آورد که صورت‌های مالی، تصویری مناسب از نتایج عملکرد ارائه می‌دهد.


وجه مبادله‌ای میان یک شرکت مستقر در ایران و شرکتی در خارج از کشور، اغلب یک ارز رایج است. به طور مثال دلار آمریکا به تبدیل ارز توسط شرکت‌ها به پول رایج کشور خود تسعیر می‌گویند. به طور مثال شرکتی که در ایران مستقر است، هزار دلار بابت محصول خود از یک شرکت انگلیسی دریافت می کند. ثبت این هزار دلار در دفاتر حسابداری به ریال و همینطور تبدیل آن به پول رایج، تسعیر نام می‌گیرد.


سود و زیان تسعیر چگونه محاسبه می‌شود؟


قیمت ارز همواره با افزایش و کاهش روبرو است. این موضوع باعث می‌شود تا شرکت‌هایی که معاملات آنها به صورت ارزی انجام می‌شود، با کاهش و افزایش درآمد روبرو شوند. به طور مثال ممکن است شرکتی کالایی را به یک شخص در خارج از کشور به قیمت دو هزار دلار به فروش برساند و در زمان فروش آن کالا قیمت هر دلار برابر با ۱۰ هزار تومان باشد، اما زمان دریافت وجه این کالا، قیمت دلار به ۱۲ هزار تومان افزایش پیدا کرده باشد.


در این حالت شرکت داخلی با افزایش درآمد روبرو شده است که این افزایش درآمد را سود ناشی از تسعیر می‌نامند، این حالت در صورت کاهش قیمت دلار باعث کاهش درآمد شرکت می‌شود و در نهایت، ضرر حاصل از تسعیر نام می‌گیرد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر