افزایش دو درصدی قیمت نفت در بازار جهانی

عدم اطمینان سیاسی در بازارهای جهانی نفت اندکی کاهش یافت و برنت را به ۳۹.۹۶ دلار در هر بشکه رساند و ۶۹ سنت یا ۱.۸ درصد سودآوری ایجاد کرد.
کد خبر : ۱۱۸۵۱۲
نفت

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز دوشنبه حدود دو درصد افزایش یافت، این اظهارات توسط پزشکان دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده مبنی بر احتمال ترخیص وی از بیمارستان در روز دوشنبه، فقط چند روز پس از آزمایش مثبت COVID-۱۹، هشدار گسترده ای ایجاد کرده است.


بروزرسانی اخبار سلامت ترامپ، عدم اطمینان سیاسی در بازارهای جهانی را کاهش داد و برنت را به ۳۹.۹۶ دلار در هر بشکه رساند و ۶۹ سنت یا ۱.۸ درصد سودآوری کرد. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۳۷ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه، ۷۶ سنت یا ۲.۱ درصد افزایش یافت.


روز جمعه، درفضای عدم اطمینان از سلامت ترامپ، قیمت ها بیش از ۴ درصد کاهش یافته بود و این نگرانی را افزایش داد که افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا قادر است موجب کاهش  بهبود اقتصاد جهانی گردد.


اما تحلیل گران گفتند که بازگشت روز دوشنبه با کاهش بدترین ترس در مورد وضعیت سلامتی ترامپ انجام شد، البته با وجود برخی اشارات مختلف. اوتار ساندو، مدیر ارشد کالاها در فیلیپ فیوچرز گفت: من فکر می کنم سلامت رییس جمهور ایالات متحده در حال بهبود است... در آخر هفته گزارش های متناقضی در مورد سلامتی وی منتشر شد، اما به طور کلی او در حال بهبود است.


ساندو گفت: او می تواند بزودی به کار خود برگردد و اضافه کرد که سرمایه گذاران نگران طرح محرک مالی متوقف شده آمریکا هستند که می تواند به بهبود تقاضای نفت کمک کند. بر اساس گزارش اتحادیه نفت و گاز نروژ، همچنین با توجه به اعتصاب کارگران در نروژ در روز دوشنبه که می تواند ظرفیت تولید این کشور را معادل  ۳۳۰ هزار بشکه نفت در روز کاهش دهد یا ۸ درصد از کل تولید آن کاهش دهد.


این نشانه های جبران کننده افزایش عرضه نفت در بازار است. لیبی، یکی از اعضای اوپک، شاهد افزایش تقریباً سه برابری تولید خود بود که هفته گذشته پس از کاهش محاصره نیروهای شرقی از زیرساخت های نفتی این کشور، به ۲۷۰ هزار بشکه در روز رسید.


هووی لی، اقتصاددان OCBC، گفت: این کسری عرضه بسیار ضعیفی که ما داریم به نظر می رسد اگر لیبی به تنهایی نیم میلیون بشکه در روز بیشتر تولید کند، از بین خواهد رفت، این می تواند باعث تاخیر برداشت ذخایر اضافی موجود شود.


داده های بیکر هیوز در روز جمعه نشان داد: در همین حال افزایش قیمت های اخیر برخی تولیدکنندگان آمریکایی را وادار کرده است حفاری را از سر بگیرند. این هفته شرکت های انرژی ایالات متحده برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۸ سکوهای نفت و گاز طبیعی را برای سومین هفته متوالی اضافه کردند.


تحلیل گران JP Morgan در یادداشت دو اکتبر گفتند: اما افزایش عرضه در شرایطی رخ می دهد که سرعت واردات نفت خام چین در حال کند شدن است، که می تواند در سه ماهه چهارم برنت را به ۴۱ دلار در هر بشکه کاهش دهد. اوپک و متحدانش، از جمله روسیه، با تصمیم دیگری در مورد کاهش عرضه در ماه نوامبر روبرو هستند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر