20 مهر 1399 - 15:27
وزیر اقتصاد اعلام کرد:

نیاز کشور به سرمایه‌گذاری ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ هزار میلیاردی در سال

وزیر اقتصاد اعلام کرد: کشور برای تحقق جهش تولید، حداقل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان در سال نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.
کد خبر : ۱۱۸۷۰۶
وزیر اقتصاد

به گزارش ایبِنا، فرهاد دژپسند طی سخنانی در دویست وچهل و پنجمین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی، بر لزوم تعیین ضمانت ها و مشوق های لازم برای سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور را تاکید کرد. وی با اشاره به جلب ۳.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب پروژه های مصوب هیات سرمایه گذاری خارجی طی شش ماه اول سال ۱۳۹۹، عملکرد همکاران سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و اعضای هیات سرمایه گذاری خارجی در این خصوص را با توجه به محدودیت ها و تنگناهای موجود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر ارزیابی کرد.


دژپسند با اشاره به اینکه جذب سرمایه خارجی به مراتب بهتر از دریافت وام است، تاکید کرد: سرمایه گذاری خارجی به معنای دریچه ورود فنآوری، ایجاد اشتغال و افزایش تولید است، لذا دستگاه های اجرایی باید نهایت تلاش خود را بکار گیرند تا "جلب" سرمایه گذاری خارجی را به "جذب" تبدیل کنند.


وزیر اقتصاد گفت: یکی دیگر از مزایای جذب سرمایه گذاری خارجی این است که با پذیرش یک سرمایه، عملا فرد سرمایه گذار تبدیل به سفیر و حافظ منافع ما در کشور فرستنده سرمایه می شود، زیرا مطالبه او از دولت خود این خواهد بود که از اتخاذ تصمیماتی که سرمایه وی در ایران را به خطر بیاندازد خودداری کند و به این شکل، به استحکام روابط دو کشور نیز کمک می کند.


دژپسند تصریح کرد: یکی از راه های جذب سرمایه گذاری خارجی، رفع مشکلات و تسهیل رویه ها برای سرمایه گذاران داخلی است. وزیر اقتصاد در ادامه با اعلام اینکه اخیرا، طرحی از سوی وزارت اقتصاد برای تسهیل و تسریع در جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور به هیات دولت ارائه شده است، گفت: بر اساس این طرح، امتیازات، مشوق ها و تضامینی برای این دسته از سرمایه گذاران در نظر گرفته می شود که از جمله این تضامین، تصویب امتیازات مذکور در قالب "قانون" توسط مجلس شورای اسلامی است تا دیگر  کسی نگران تغییر احتمالی رویه ها به واسطه تغییر مقامات دولتی نباشد.


وی یادآور شد: کشور برای تحقق جهش تولید، حداقل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان در سال نیاز به سرمایه گذاری دارد و جذب سرمایه گذاری خارجی نیز می تواند در این زمینه نقش آفرین باشد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، عملکرد ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استانهای وزارت اقتصاد در جلب سرمایه گذاری خارجی را از ملاک های مهم ارزیابی مدیران کل این ادارات عنوان کرد و اظهار داشت: هر استانی که رتبه بالاتری را به دست آورد مورد تشویق قرار خواهد گرفت و یکی از بهترین گزینه ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی در استانها، استفاده از ویژگی های منطقه ای است.


دژپسند با اشاره به توسعه سامانه های الکترونیکی سرمایه گذاری خارجی در استانها، خواستار همکاری بیشتر مدیران کل و مقامات استانی جهت جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی شد. گفتنی است در دویست وچهل و پنجمین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی ۶۸ طرح سرمایه گذاری خارجی با ارزشی معادل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به تصویب رسید.  


بر اساس این گزارش، این طرح ها که از سوی اتباع ۱۵ کشور جهان ارائه شده است، شامل شامل ۴۲ طرح سرمایه گذاری خارجی جدید و ۲۳ مورد مرتبط با تغییرات طرح های سرمایه گذاری خارجی و انتقالات ارزی سرمایه گذاران و همچنین ۳ مورد افزایش سرمایه گذاری است. شایان ذکر است که این طرح های سرمایه گذاری در ۱۸ استان کشور اجرا می شوند.


از دیگر مصوبات این نشست می توان به افزایش سرمایه گذاری، اصلاح مجوز سرمایه گذاری خارجی، تمدید مجوز سرمایه گذاری خارجی با بازپرداخت اقساط تسهیلات مالی و انتقال سود سهام سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر