کرونا قیمت جهانی مواد غذایی را افزایش داد

قیمت جهانی مواد غذایی به بالاترین سطح شش ساله رسیده است در حالی که همه گیری Covid-۱۹ به عامل اصلی عدم بی‌ثباتی بازار مواد غذایی تبدیل شده است.
کد خبر : ۱۲۰۱۷۸
اقلام خوراکی

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، براساس گزارش آژانس غذایی سازمان ملل متحد، قیمت های جهانی کالاهای غذایی در ماه نوامبر با افزایش چشمگیر سال به سال، این شاخص تقریباً به بالاترین سطح در شش سال گذشته رسیده است و بیشترین رشد ماهانه خود را از ژوئیه ۲۰۱۲ به خود اختصاص داده است.


این شاخص که توسط سازمان غذا و کشاورزی (فائو) منتشر شده بود، در ماه گذشته مقابل ۱۰۱ در ماه اکتبر به ۱۰۵واحد افزایش یافت و ماهانه ۳.۵ درصد افزایش نشان داد. این شاخص که نشان دهنده تغییرات ماهانه سبد غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر است، به بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۴ رسیده است.


بر اساس گزارش آژانس مستقر در رم، قیمت روغن نباتی دارای روند صعودی بوده و ظاهرا به دلیل جهش قیمت روغن پالم در مقایسه با ماه قبل ۱۴.۵ درصد رشد کرده است.


قیمت غلات ماهانه ۲.۵ درصد افزایش نشان داد، گرچه هنوز تقریباً ۲۰ درصد از سطح سال گذشته بود. قیمت گندم به دلیل چشم انداز کاهش برداشت در آرژانتین رشد کرد، قیمت ذرت افزایش داشته و گزارش شده است که برنج ثابت مانده است.


قیمت گوشت و لبنیات ۰.۹ درصد بالاتر از رقم اعلام شده در ماه اکتبر بود. قیمت گوشت در مدت مشابه سال ۲۰۱۹،  ۱۳.۷ درصد کاهش داشت، اما گوشت های گاو، گوسفند با افزایش ماهانه روبرو شدند.


نگرانی‌ها در مورد کمبود احتمالی تولید جهانی شکر در میان چشم انداز ضعیف محصولات زراعی در اتحادیه اروپا، روسیه و تایلند، قیمت این ماده غذایی را ۳.۳ درصد افزایش داد. شاخص لبنیات ۰.۹ درصد صعود کرد و به بالاترین سطح تقریبا ۱۸ ماهه رسید.


فائو اعلام کرد که بیماری همه گیر Covid-۱۹ عامل مهمی در سطح ناامنی جهانی غذا است، در حالی که افزایش قیمت ها به یک بار اضافی برای کسانی تبدیل می شود که درآمدشان به دلیل ویروس کرونا کاهش یافته است.


آژانس گزارش داد: همه گیری در حال حاضر شرایط بی ثبات ناشی از درگیری ها، آفات و شوک های جوی از جمله طوفان های اخیر در آمریکای مرکزی و سیل در آفریقا را تشدید می کند.


طبق گزارش فائو، ۴۵ کشور، که ۳۴ کشور از آن ها در آفریقا هستند، برای تأمین غذای کافی به کمک خارجی نیاز داشتند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر