03 دی 1399 - 10:09

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه ‌سی‌امین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۲ دی‌ماه ۹۹، اعلام کرد که ‌حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۹ دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
کد خبر : ۱۲۰۶۸۷
حراج اوراق بدهی

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری سی‌امین مرحله از این حراج، شش بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۱۱.۵ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش درخواست‌ پنج بانک با فروش ۳.۸ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۵۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد، ۶.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۵۸ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد و ۷۰۰ میلیارد ریال اوراق اراد۶۰ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.به علاوه، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق فرابورس ۲ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۵۵ و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق اراد۶۰ را در نرخ بازده کشف شده در حراج خریداری کردند.

همچنین در روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹، ۳۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۶۱، اراد۶۲ و اراد۶۳ از سوی متعهدین پذیره‌نویسی خریداری گردید. بنابراین در مجموع، ۴۸.۸ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت طی هفته منتهی به ۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۹ دی ماه ۱۳۹۹)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی‌ ویکم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:
بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یکشنبه ۷ دی‌ماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام نمایند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یکشنبه ۷ دی‌ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مد قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

برچسب ها: اوراق بدهی حراج
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر