تبدیل ۵ میلیارد دلار ذخایر روسیه به یوان و یورو

روسیه در راستای کنار گذاشتن دلار برای کاهش تاثیر تحریم‌های غربی، ۴ میلیارد دلار از سرمایه صندوق رفاه ملی خود را به یوان و یک میلیارد دلار از آن را به یورو تبدیل کرد.
کد خبر : ۱۲۴۶۳۵
دلار

به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، روسیه ۵ میلیارد دلار ارز آمریکا را از سرمایه نفتی خود در ماه مه به فروش رساند تا وابستگی آن به دلار و آسیب پذیری آن در برابر تحریم‌های غربی کاهش یابد.


وزارت دارایی روسیه طی بیانیه ای اعلام کرد صندوق‌ رفاه ملی این کشور ۴ میلیارد دلار از سرمایه خود را به یوان و یک میلیارد دلار از آن را به یورو تبدیل کرده است. هنوز ۳۵ میلیارد دلار دیگر باقی مانده که باید تبدیل شود. وزارت دارایی روسیه هفته پیش اعلام کرد سرمایه دلاری این صندوق را به صفر می‌رساند. این انتقال در ذخایر عظیم بانک مرکزی روسیه انجام می‌شود تا تاثیر آن بر در بازار به حداقل برسد.


ولادیمیر پوتین سالهاست تلاش می‌کند کاربرد دلار را در ذخایر ارزی و تجارت کاهش دهد تا آسیب‌پذیری این کشور در برابر تحریم‌ها کم شود. طرح کنار گذاشتن دلار از سرمایه‌ها و معاملات نفتی با حضور پوتین در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ قبل از اولین دیدار وی با جو بایدن که قرار است در شانزدهم ژوئن اتفاق بیفتد، اعلام شد.


پوتین همچنین در اجلاس سن‌پترزبورگ گفت روسیه استفاده از دلار را کاملا متوقف نمی‌کند و تحریم‌ها باعث شده‌اند که کشور به دنبال یک شیوه پرداخت جایگزین باشد. صندوق ثروت روسیه شامل درآمدهای نفتی این کشور است و از آن برای جبران کمبودهای بازار استفاده می‌شود. ارزش سرمایه این صندوق به علاوه سرمایه‌های نقدی به ۱۸۵.۹ میلیارد دلار می‌رسد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر