12 شهريور 1400 - 09:13

نفت برنت از ۷۳ دلار گذشت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با دو سنت معادل ۰.۰۳ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۵ سنت رسید.
کد خبر : ۱۲۶۶۰۳
نفت برنت

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، قیمت نفت که روز پنج شنبه به دلیل تضعیف دلار و کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت خام آمریکا افزایش قابل توجهی را شاهد بود، امروز نوسان جزئی را شاهد بود و در آستانه انتشار گزارش مهم بازار کار آمریکا در مسیر ثبت رشد هفتگی محدود قرار گرفت.


بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۳ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۵ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه اکتبر هم امروز با ۱۲ سنت معادل ۰.۱۷ درصد کاهش به ۶۹ دلار و ۸۷ سنت رسید.


به گفته استفن اینز، تحلیلگر موسسه مدیریت دارایی اس پی آی، کاهش قیمت نفت آمریکا ناشی از نگرانی ها از احتمال ضعیف بودن گزارش بازار کار این کشور بوده است. قیمت هر دو شاخص نفتی روز پنجشنبه شاهد جهش دو درصدی بود و تا به امروز نفت خام آمریکا و نفت برنت به ترتیب رشد هفتگی ۱.۵ و ۰.۳ درصدی را شاهد بوده اند.


رشد قیمت این هفته قیمت نفت عمدتا ناشی از تضعیف دلار بوده که سبب ارزان تر شدن نفت برای خریدارانی شده که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند. منابع آگاه گفتند، با توجه به خسارات ناشی از طوفان آیدا تولید روزانه نفت آمریکا در خلیج مکزیک همچنان حدود ۱.۷ میلیون بشکه کمتر از رقم عادی است.


در حالی که ادامه قطع برق سبب کندی در از سرگیری کار پالایشگاه ها در لوئیزیانا شده، تقاضا برای نفت نیز محدود شده و همین مسئله سبب شده تا افت شدید تولید چندان به چشم نیاید. به گفته تحلیل گران پس از آنکه اعضای گروه اوپک پلاس این هفته توافق کردند که در ماه های آینده همچنان به برنامه افزایش ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه ای تولید خود پایبند بمانند، تمرکز اصلی بازار معطوف بخش تقاضا خواهد بود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر