25 مهر 1400 - 08:53

مداخله دولت در بازارهای مالی موجب انحراف بازار

رئیس سازمان بورس و واراق بهادار گفت: مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این صورت باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.
کد خبر : ۱۲۷۶۱۲
مجید عشقی

به گزارش ایبِنا به نقل ازخبرگزاری صداوسیما؛ مجید عشقی در گفتگو با رسانه ملی، با بیان اینکه کار را با ایجاد ثبات در بازار سرمایه و بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سرمایه آغاز کردیم گفت: یکی از راه‌های ایجاد ثبات در بازار، بازدهی و سودآوری بلند مدت شرکت‌ها است.


وی با بیان اینکه رسالت اصلی ما، تجهیز منابع شرکت‌هاست ادامه داد: به عنوان اولین برنامه، اقدامی انجام می‌دهیم تا سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند و باعث شود شرکت‌ها در بلند مدت سود خوبی به سهامداران دهند و سهامداران با دید بلند مدت سهام شرکت‌ها را خریداری کنند.


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه یکی از برنامه‌های دیگر ما، توسعه بازار بدهی است تصریح کرد: سرمایه‌گذاران مختلفی در بازار وجود دارد. گروه اول سهامدارانی هستند که به خرید سهام علاقه دارند و سهام خریداری می‌کنند و گروه دوم نیز سرمایه‌گذارانی هستند که اوراق با درامد ثابت خریداری می‌کنند.


وی ادامه داد: سهامدارانی که سهام خریداری کردند سهام خود را نمی‌فروشند تا اوراق خریداری کنند.


مجید عشقی بیان کرد: اگر بازار بدهی را با ابزارهای بدهی و نهادهای مالی توسعه دهیم و میزان نقد شوندگی اوراق در بازار بدهی را افزایش دهیم دیگر در بازار سهام تاثیری نخواهد داشت.


وی درباره گردش شفاف اطلاعات در بازار سرمایه بیان کرد: در ۱۰ سال گذشته، از شرکت‌ها به سختی گزارش‌های مالی درستی دریافت می‌کردیم، ولی اکنون اتفاق خوبی صورت گرفته است و از نظر کمیت مشکلی در اخذ گزارش از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس نداریم و فقط بحث در کیفیت و شفافیت گزارش‌ها است که در این رابطه اقدامات خوبی را آغاز کردیم.


عشقی ادامه داد: در تلاش هستیم تا کیفیت اطلاعات منتشر شده توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه را افزایش دهیم.


وی بیان کرد: اگر کیفیت اطلاعات افزایش یابد سرمایه‌گذاران درست تصمیم‌گیری می‌کنند، زیرا اطلاعات مبهم باعث ضررهای زیادی به سهامداران می‌شود. امیدواریم این شفافیت باعث شود اطلاعات در زمان مناسب و با کیفیت درست به دست سرمایه‌گذاران برسد.


عشقی گفت: مداخله دولت‌ها در بازارها عمدتا منجر به انحراف در بازار می‌شود و دخالت دولت به این معنی که وارد بازار شود و سود قطعی دهد درست نیست. مداخله دولت باید به این صورت باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.


رئیس سازمان بورس و واراق بهادار افزود: دخالت در سازوکار و سودآوری شرکت‌ها باید به حداقل برسد بطوریکه در طی یک تا دو سال اخیر، دولت از بحث مداخله در قیمت‌گذاری فاصله گرفته است و ما مطمئن هستیم بازار راه خود را پیدا می‌کند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر