یک کارشناس بازار سرمایه:

بازار سرمایه نیازمند حذف مداخلات و موانع است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: کاری که برای بازار سرمایه باید انجام شود این است که دست در تعیین قیمت‌ها برده نشود و به جمع‎آوری مداخلات و موانع اقدام شود که بسیار کمک کننده خواهد بود.
کد خبر : ۱۲۷۹۷۶
رادپور

میثم رادپور، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا ارزیابی خود را از تعامل بین بانک مرکزی و بازار سرمایه درخصوص عدم افزایش نرخ اوراق چنین بیان کرد: اساسا قیمت‌گذاری برای اوراق درست نیست و باید اجازه انجام این کار را به بازار داد. به طور نمونه رابطه نرخ بهره با اوراق معکوس است و وقتی عنوان می‌شود که بنا نیست در اوراق خزانه ارزان فروشی صورت گیرد، جذابیت آن برای سرمایه‌گذاران کمتر می‌شود.


این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اکنون برخی از تصمیم‌گیران معتقدند که نباید قیمت را برعهده بازار گذاشت و بهتر آن است تا دولت درباره  کنترل آن به اقداماتی دست زند، چنین اظهار نظرهایی بازار را نگران خواهد کرد و دود این تفکر به چشم فعالان بازار سرمایه می‌رود.


وی در ادامه افزود: درباره بحث عدم افزایش نرخ اوراق نیاز است تا این نکته مورد توجه قرار گیرد که در صورت تحقق حرکت مورد اشاره با چه روشی بنا است کسری بودجه به جبران درآید، به استقراض از بانک مرکزی خواهد انجامید یا راه‌حل دیگری مدنظر است؟


این کارشناس بازار سرمایه در این خصوص یادآور شد: بدون شک مشکل بازار سرمایه با زور حل نخواهد شد. درست است که برخی اقدامات برای بخشی سود رسان خواهد بود، اما از آنجا که اصولی و اساسی پیش نرفته، برای قسمت دیگری با شر همراه می‌شود. البته به اعتقاد شخصی قیمت سهام اکنون ارزنده است، انتظارات براساس واقعیات نیست. 


رادپور در این رابطه تاکید کرد: بازارسرمایه خوب نیازبه یکسری از کارها مانند حل مشکل تحریم دارد، برفرض گفته می‌شود که رابطه قیمت دلار بر بازار سرمایه باید به حذف درآید که این مسئله اصلا ممکن نیست زیرا در این زمینه تعیین کننده نبودیم که درصدد حذف آن برآییم. 


وی در ادامه اضافه کرد: برای بهبود وضعیت سازمان بورس باید دامنه نوسان برداشته شود، علاقه به بازار سرمایه برای کمک به سرمایه‌گذار وجود دارد، ولی کاری که از دست ما بر می‌آید این است که دست در تعیین قیمت‌ها برده نشود و اقدام به جمع‎آوری مداخلات و موانع  که بسیار کمک کننده هم خواهد بود در دستور کار قرار گیرد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر