11 آبان 1400 - 11:26
وزیر صمت خبر داد؛

برنامه دولت برای قطع ارتباط دلار با قیمت کالای داخلی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تلاش ما بر این است تا ارتباط دلار با قیمت کالای داخلی را قطع کنیم.
کد خبر : ۱۲۸۰۰۶
فاطمی امین

به گزارش ایبِنا، سیدرضا فاطمی‌امین در نشست هم اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و معاونان وزارت صمت در خصوص بازار ارز و تأثیر قیمت‌های خارجی بر کالاهای داخل، افزود: باید تلاش کنیم ارتباط دلار با قیمت‌های بازارهای داخلی را قطع و با عوارض پلکانی این ارتباط را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم رانت‌های ارزی به داخل منتقل شود.


وی اضافه کرد: بر روی صادرات تمرکز جدی داریم و می‌خواهیم در ۶ ماهه دوم امسال حدود ۵ میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل صادرات انجام شود.


فاطمی امین با بیان اینکه ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم است گفت: برنامه‌ای برای مدیریت بازار داریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش خواهد داد.


وی افزود: ساز و کارهای جدیدی به عنوان الگوی مدیریت بازار طراحی نمودیم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم که این الگو تا آخر امسال بیشتر محصولات را در بر خواهد گرفت.


فاطمی امین همچنین در خصوص اصلاح ساختار تنظیم بازار، گفت: روش‌های قبلی از قبیل بازرسی و نظارت تاثیرهای مقطعی دارند، ما می‌خواهیم همزمان با این روال و تفویض اختیار تنظیم بازار محصولات کشاورزی دامی و باغی به جهاد کشاورزی، اصلاح ساختارهای جدی در حوزه مدیریت بازار را دنبال کنیم و الگوی جدید مدیریت بازار را اجرا نماییم.


وزیر صمت بیان اینکه بانک‌ها با اضافه برداشت و تسهیلات به رشد نقدینگی دامن می‌زنند، گفت: ما می‌توانیم نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنیم که در این راستا ۱۵۰ طرح با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف نموده‌ایم تا با هدایت نقدینگی به کاهش تورم کمک کنیم.


وی در خصوص تنظیم بازار بخش خدمات نیز اضافه کرد: حوزه خدمات، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و همواره ۵۰ درصد تورم در این حوزه اتفاق می‌افتد؛ برای تنظیم بازار خدمات نیز برنامه‌ای یکساله داریم که تا شهریور ماه سال آینده نهایی و اجرا خواهد شد.


اجرای طرح صندوق‌های ارزی در دستور کار است
وزیر صمت با بیان اینکه اجرای طرح صندوق‌های ارزی جزو طرح‌های آینده ما خواهد بود، اضافه کرد: مردم دلارهای خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری خواهند کرد و ما نیز این منابع را در توسعه تجارت خارجی کشورمان مصرف می‌کنیم.


احداث ۱۱ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تولید برق
فاطمی امین با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد برق کشور در بخش صمت مصرف می‌شود، گفت: برق در واقع بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی است، در راستای افزایش و مدیریت تولید برق تعامل بسیار خوبی با ستاد اقتصادی دولت و وزارتخانه‌های نفت و نیرو داریم و احداث ۱۱ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تولید برق را در توافق با وزارت نیرو شروع کرده‌ایم.


تامین مالی زنجیره‌های تولیدی عملیاتی خواهد شد
وی در خصوص تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز افزود: تامین مالی زنجیره‌های تولیدی را تا دو ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.


فاطمی امین در خصوص بورس و راهکارهای موفقیت در بورس کالا گفت: واحدهای بورسی را باید به صورت صحیح در بورس کالا قرار دهیم و امکان اجرای قاعده‌های بورسی را داشته باشیم تا قاعده‌ها یکپارچه شود و زیرساخت لازم برای اجرای قواعد نیز فراهم آید.


وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در الگوی جدید مدیریت بازار ۲۵ قاعده وجود دارد که از زیرساخت‌های بورس کالا استفاده می‌کنند.


گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در خصوص ارائه ساز و کارهای جدید تنظیم بازار وزارت صمت پرداختند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر