19 آبان 1400 - 09:44
اطلاعیه وزارت اقتصاد؛

دولت از ابتدای مهرماه هیچ اوراقی منتشر نکرده است

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری هیچ اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.
کد خبر : ۱۲۸۱۹۳
وزارت اقتصاد

به گزارش ایبِنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای در واکنش به طرح برخی مباحث در فضای عمومی مبنی بر "اثر انتشار مبلغ قابل توجهی اوراق مالی اسلامی بر شاخص بازار سهام" اعلام کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری هیچ اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.


در این اطلاعیه تاکید شده است: آخرین عرضه اوراق دولت سی‌ام شهریور ۱۴۰۰ برگزار شد و از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده است.


بنابر اطلاعیه منتشره از سوی وزارت اقتصاد، در هفت ماهه سال‌جاری در ازای دریافت مبلغ ۴۴۱ هزار و ۴۸۱ میلیارد ریال بابت فروش شش ماهه اول سال‌جاری اوراق مالی اسلامی، مبلغ ۴۶۸ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور از سوی خزانه‌داری کل کشور پرداخت شده است.


بنا بر این اطلاعیه، در مجموع مبلغ ۲۷ هزار و ۳۱۷ میلیارد ریال مازاد بر دریافتی برای تسویه اصل و سود اوراق پرداخت شده است.


متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:


۱- ظرفیت پیش‌بینی شده در بندهای ذیل تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور برای تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق مالی اسلامی مبلغ یک میلیون و ۳۲۵ هزار میلیارد ریال است که از رقم مذکور تا پایان شهریورماه جمعاً مبلغ یک میلیون و ۲۶۵ هزار میلیارد ریال، به شرح جدول زیر منتشر گردیده است.۲- از ابتدای مهرماه سال جاری اوراقی از سوی دولت منتشر و عرضه نشده و حجم عمده‌ای از مبالغ مربوط به معاملات اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه در راستای عملیات بازار باز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (در قالب معاملات ریپو و ریپو معکوس) به منظور کنترل نرخ سود بازار بین بانکی می‌باشد و اساساً ارتباطی به فروش و عرضه اولیه اوراق از سوی دولت به منظور جبران کسری بودجه در بازار سرمایه ندارد. تاکید می‌نماید موضوع مذکور مربوط به فعل و انفعالات ذیل عملیات بازار باز بانک مرکزی با استفاده از اوراق دولتی در بازار ثانویه بوده و فاقد ظرفیت تامین مالی دولت برای جبران ناترازی بودجه است.


۳- اسناد خزانه اسلامی منتشره، بر مبنای واگذاری تدریجی از سوی دستگاه‌های اجرایی بدهکار و از طریق دارندگان آن امکان معامله در بازار ثانویه را پیدا می‌کنند و اساساً انتشار اسناد مذکور به منزله جمع‌آوری نقدینگی برای دولت معادل رقم منتشره نیست.


۴- در طی شش ماهه اول سالجاری مبلغ ۳۸۵ هزار و ۴۱۹ میلیارد ریال برای بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی اسلامی به دارندگان اوراق یاد شده پرداخت شده است که مقایسه آن با مبلغ دریافتی از محل اوراق نقدی منتشره به مبلغ ۴۴۱ هزار و ۴۸۱ میلیارد ریال نشان دهنده این است که خالص دریافتی دولت از محل انتشار اوراق مالی اسلامی در شش ماه اول مبلغ ناچیز ۵۶ هزار و ۶۲ میلیارد ریال است.


شایان ذکر است در مهرماه سال‌جاری، مبلغ ۸۳ هزار و ۳۷۹ میلیارد ریال صرف تسویه اصل و سود اوراق مالی اسلامی شده است که با احتساب آن، در مجموع مبلغ ۲۷ هزار و ۳۱۷ میلیارد ریال مازاد پرداختی دولت نسبت به دریافتی از محل فروش اوراق مالی اسلامی خواهد بود، لذا تراز عملیات هفت ماهه ابتدای سالجاری بابت دریافت وجوه نقد از محل انتشار اوراق مالی اسلامی و پرداخت وجوه برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور، منفی است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر