لحن خوش‌بینانه مذاکره‌کنندگان ایران و اتحادیه اروپا در روز نخست

روز دوشنبه، مذاکره‌کنندگان ایران و اتحادیه اروپا در اولین روز از سرگیری مذاکرات هسته‌ای لحن خوشبینانه‌ای داشتند.
کد خبر : ۱۲۸۶۳۸
برجام

به گزارش ایبِنا به نقل از سی ان ان، در حالی که ایران و قدرت‌های جهانی اولین مذاکرات خود را طی پنج ماه گذشته در روز دوشنبه برای حفظ توافق هسته‌ای خود در سال ۲۰۱۵ برگزار کردند، علی رغم مواضع سختگیرانه تهران، دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، ایران و روسیه ابراز خوش‌بینی کردند.


دیپلمات‌ها می‌گویند زمان احیای مجدد این توافق رو به پایان است، توافقی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸ آن را رها کرد و خشم ایران را برانگیخت و دیگر قدرت‌ها یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه را ناامید کرد.


نمایندگان اتحادیه اروپا، ایران و روسیه در این مذاکرات پس از آغاز دور جدید نشست طرف‌های باقی‌مانده در توافق، بدون حضور ایالات متحده که ایران از ملاقات رو در رو با آنها امتناع می‌کند، ارزیابی‌های خوش‌بینانه ارائه کردند.


انریکه مورا، از اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را برعهده دارد، پس از این جلسه، گفت: من نسبت به آنچه امروز دیدم بسیار حس مثبتی دارم.


مورا به خبرنگاران گفت که هیئت جدید ایرانی به خواسته خود مبنی بر لغو تمامی تحریم‌ها پایبند بوده است. او اعلام کرد که تهران نتایج شش دور قبلی مذاکرات که بین آوریل و ژوئن برگزار شده بود را به طور کامل رد نکرده است. آنها پذیرفته‌اند که کار انجام شده در شش دور اول مبنای خوبی برای پیشبرد کار ما است. البته ما حساسیت‌های سیاسی جدید دولت جدید ایران را مورد نظر قرار خواهیم داد.


میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در این مذاکرات در توییتر گفت که این مذاکرات با موفقیت آغاز شد. علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، در پاسخ به این سوال که آیا خوش‌بین است، به خبرنگاران گفت: بله، هستم.


با این حال، مشخص نیست که آیا ایران موافقت کرده مذاکرات را طبق خواسته قدرت‌های غربی از همان جایی که در ژوئن متوقف کرده بودند از سر بگیرد یا اینکه این صرفا خوش بینی بود.


طبق اظهارنظر یک دیپلمات اروپایی، ایرانی‌ها به مواضع خود پایبند بودند. وقتی مذاکرات مفصل درباره تحریم‌ها در روز سه‌شنبه و درباره مسائل هسته‌ای در روز چهارشنبه انجام شود، مسائل روشن‌تر خواهد شد.


ایران خواستار لغو تمامی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا در یک فرآیند قابل راستی‌آزمایی شده که از سال ۲۰۱۷ اعمال شده‌اند، از جمله تحریم‌هایی که مرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور نیستند. باقری کنی گفت: واشنگتن و متحدان غربی‌اش باید تضمین کنند که در آینده تحریم جدیدی اعمال نخواهد شد.


وی به خبرنگاران گفت: همه طرف‌های حاضر در این نشست درخواست ایران را پذیرفتند که ابتدا وضعیت تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا پاک شود و سپس درباره سایر موضوعات بحث و تصمیم گیری کنیم. درباره اظهارات باقری کنی، هیچ اظهارنظری از سوی قدرت های بزرگ منتشر نشد.


دفتر مکرون اعلام کرد طی تماس تلفنی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از رئیسی رییس جمهور ایران خواسته تا تعامل سازنده داشته باشد تا اجازه بازگشت سریع به توافق را بدهد و به تعهدات ایران در قبال ناظر هسته‌ای سازمان ملل عمل کند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر