وزیر دارایی ترکیه:

تورم ترکیه تا اواسط سال ۲۰۲۳ تک رقمی خواهد شد

وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه گفت: نرخ تورم سالانه ترکیه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این کشور در اواسط سال ۲۰۲۳ تک رقمی خواهد شد.
کد خبر : ۱۲۹۷۶۸
ترکیه

به‌گزارش  خبرنگار بین الملل ایبِنا به نقل از شینهوا، روز شنبه نورالدین نباتی، وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه گفت: نرخ تورم سالانه ترکیه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این کشور در اواسط سال ۲۰۲۳ تک رقمی خواهد شد. به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی، وزیر امور خارجه گفت: با سیاست های مالی و اقداماتی که انجام خواهیم داد، سال آینده با تورم تک رقمی وارد انتخابات خواهیم شد. نباتی در گفتگو با رؤسای سازمان‌های غیردولتی در استانبول، تورم را که در دسامبر ۲۰۲۱ به ۳۶.۰۸ درصد سالانه رسیده بود، یک قوس توصیف کرد و خاطرنشان کرد که این رقم پس از سه ماهه اول سال جاری بهبود خواهد یافت.


ترکیه همچنین با کاهش شدید ارزش پول ملی در بازارهای ارز مبارزه می کند. زیان لیر در برابر دلار آمریکا در سال گذشته به ۴۴ درصد رسید. به گفته نباتی، طرح اقتصادی جدید دولت که در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ برای نجات این ارز تصویب شد، به خوبی کار می کند و تبدیل دارایی های ارز به لیر ترکیه در هفته های آینده شتاب بیشتری خواهد گرفت. وی خاطرنشان کرد: در این طرح جدید تا روز جمعه بیش از ۱۳۱ میلیارد لیره (۹.۶۹ میلیارد دلار) به حساب‌ها واریز شده است. بعدازظهر روز شنبه دلار با ۱۳.۵۳ لیر معامله شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر