25 بهمن 1400 - 18:58
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد؛

ارتقای کفایت سرمایه بانک‌ها؛ مهم‌ترین برنامه بانک مرکزی

نشست دوره ای رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل شبکه بانکی عصر امروز با محوریت بررسی آخرین وضعیت شاخص‌های پولی و عملکرد شبکه بانکی کشور در بانک مرکزی برگزار شد.
کد خبر : ۱۳۰۶۴۲
نشست

به گزارش ایبِنا، دکتر صالح آبادی در این دیدار با اشاره به تصویب دستورالعمل احراز هویت غیرحضوری در جلسه دیروز شورای عالی مبارزه با پولشویی بر ضرورت تسریع و تسهیل در ارائه خدمات بانکی به مردم تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین به  مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص کفایت سرمایه بانکها اشاره کرد و گفت: ارتقای کفایت سرمایه بانکها از مهمترین برنامه های بانک مرکزی است و در این خصوص تدابیر و تصمیمات بسیار خوبی در شورای پول و اعتبار اتخاذ شده است.

دکتر صالح آبادی با قدردانی از بانکهایی که نسبت به کنترل اضافه برداشت خود اقدام می کنند افزود: موضوع اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی، بطور جدی و با حساسیت پیگیری میشود و بر این اساس، بانکها باید وضعیت نقدینگی خود را مدیریت کنند و برای رفع ناترازی خود اقدام کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه بر ضرورت تسهیل در پرداخت تسهیلات خرد به مردم توسط شبکه بانکی کشور تاکید کرد و گفت: رویکرد شبکه بانکی در این زمینه، باید تسهیل گری در اعطای تسهیلات خرد با توجه به رتبه اعتباری متقاضیان و در عین حال، مراقبت از بهداشت اعتباری بانک باشد.

دکتر صالح آبادی همچنین از مصوبه اخیر هیات عامل بانک مرکزی مبنی بر  بازنگری در ضوابط رشد مقداری ترازنامه بانک ها خبر داد.

وی در ادامه، بر لزوم رعایت دقیق نرخ سود سپرده ها و تسهیلات توسط بانک ها تاکید کرد و گفت: عدم رعایت نرخ های اعلامی، علاوه بر آثار نامطلوب در اقتصاد کشور، به زیان نظام بانکی خواهد بود و ناترازی بانکها را به دنبال خواهد داشت و بانک مرکزی این موضوع را با جدیت پیگیری و کنترل می کند.

دکتر صالح آبادی در پایان با اشاره به محورهای اصلی اصلاح نظام بانکی گفت: اصلاح رابطه مالی دولت با بانک ها و بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک ها و اصلاح رابطه بانک ها با مردم سه ضلع مهم اصلاح نظام بانکی کشور است که پیگیری خواهد شد. 

در ابتدای این نشست نیز برخی مدیران عامل بانک ها به ارائه دیدگاه های خود درباره موضوعات مطرح شده در جلسه پرداختند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر