03 اسفند 1400 - 12:50

جزئیات توافق‌های اقتصادی ایران و قطر

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: پروژه‌های صنعتی و دانش بنیان ایرانی با استقبال قطر مواجه شد و با توجه به مذاکرات انجام شده،هیات سرمایه‌گذاری این کشور برای بازدید از برخی پروژه‌ها به ایران سفر می‌کنند.
کد خبر : ۱۳۰۸۰۹
پیمان پاک

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان پاک که رئیس جمهور و وزیر صمت را در سفر قطر همراهی می کند، با اشاره به دیدارهایی که با مقامات دولتی قطر برگزار شده است، اظهار داشت: در دیدار با وزیر صنعت و تجارت قطر در خصوص ایجاد مرکز تجاری ایران در این کشور به منظور مدیریت و پیگیری مسائل و مشکلات تجار و برنامه ریزی برای ارتباط صحیح تاجران برتر دو کشور  گفت‌وگو و مقرر شد مرکز تجاری با همکاری طرف قطری ایجاد گردد.


وی افزود: در این دیدارها همچنین ضمن بررسی مسائل مربوط به پهلوگیری کشتی های ایرانی مقرر گردید با توجه به تفاهم نامه میان وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر همتای خود در قطر، تسهیل سازی در این زمینه صورت گیرد.


معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به نقش ویزه ایران در ترانزیت گفت: ظرفیت ایران به عنوان پل ارتباطی میان کشورهای حاشیه خزر و روسیه با قطر، هند و کشورهای آفریقایی  به منظور صادرات مجدد و ترانسشیپ منت بررسی و مورد استقبال طرف قطری قرار گرفت و وزات صمت مسئولیت پیگیری و انجام آن را عهده دار شد.


پیمان پاک ادامه داد: مسائل بانکی، مالی و پولی و همچنین ضمانت ها و فعال سازی صندوق ضمانت صادرات در قطر نیز مورد بحث و بررسی جدی قرار گرفت.


وی اضافه کرد: مشارکت قطر در توسعه ظرفیت برخی صنایع مانند تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و دارویی در ایران بررسی و مورد استقبال قرار گرفت.


معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران  بیان داشت: در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای مختلف مانند عراق، جنوب​شرق آسیا و آفریقا بحث و گفتگو شد و طرف قطری به منظور همکاری در این زمینه  ابراز علاقمندی کرد.


پیمان پاک با اشاره به نزدیک شدن جام جهانی فوتبال که در کشور قطر برگزار می شود، گفت: یکی از موضوعات مهم که در این دیدارها مورد مذاکره قرار گرفت، راه اندازی کارگو و حمل هوایی بار به قطر بود و مقرر شد  طی هفته های آتی  با توافقات صورت گرفته اولین پرواز کارگو آغاز شود.


وی افزود:  مسائل مرتبط با گردشگری نیز بررسی شد تا از ظرفیت  بازدید کنندگان و مسافرینی که به منظور دیدار از رویداد جام جهانی به قطر سفر می کنند، برای بازدید و برگزاری تورهای مختلف در ایران برنامه ریزی شود و این موضوع نیز از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دنبال خواهد شد.


معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه سخنان خود به جلسات با بخش خصوصی اشاره کرد و اظهار داشت: نشستی با رئیس اتاق بازرگانی قطر و با حضور اعضای اتاق مشترک ایران و قطر برگزار خواهد شد  تا در خصوص ارتباط اتاق های بازرگانی و همچنین اصلاح آئین نامه اتاق مشترک ایران و قطر برای فعال تر شدن این اتاق گفتگو و تبادل نظر صورت گیرد.


پیمان پاک اضافه کرد: نشست هایی با سرمایه گذاران قطری و به ویژه شرکت هایی که امنیت غذایی قطر را بر عهده داشتند برگزار و مقرر شد  در زمینه کشت فراسرزمینی برای تأمین اقلام مورد نیاز اقدام کرده و در قالب مشارکت تولید و تجارت نیز برای برخی محصولات حوزه های دارای مزیت ایران مذاکرات جدی انجام شود.


وی در پایان گفت: برخی از پروژه ها مانند تجاری سازی حوزه های  دانش بنیان در قطر و در ایران مورد بحث قرار گرفت و پس از معرفی فهرستی از پروژها، با اعلام آمادگی برخی از سرمایه گذاران قطری، تعدادی از آنها مورد موافقت اولیه  قرار گرفت و مقرر شد طی یک ماه آینده هیات های سرمایه گذاری قطری جهت بازدید با کشورمان سفر کنند و این شیوه از همکاری با تأمین منابع مالی از سوی قطر در گام نخست  برای پروژه های کوچک و متوسط  آغاز گردد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر