04 ارديبهشت 1401 - 15:18

بانک جهانی پیش‌بینی رشد اقتصاد را کاهش داد

بانک جهانی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی جهان در سال جاری تا ۳.۲ درصد کاهش یابد.
کد خبر : ۱۳۲۰۸۶
بانک جهانی

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، بانک جهانی روز دوشنبه با اشاره به تاثیرات بحران اوکراین، تورم و اثرات ماندگار همه‌گیری کرونا اعلام کرد: انتظار می‌رود رشد جهانی در سال جاری تا ۳.۲ درصد کاهش یابد. این بانک قبلاً رشد اقتصادی جهانی را ۴.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ پیش بینی کرده بود. 


دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی در کنفرانسی به خبرنگاران گفت که این موسسه هدف جدیدی معادل  ۱۷۰ میلیارد دلار برای تامین مالی بحران ۱۵ ماهه را پیشنهاد کرده و اختصاص ۵۰ میلیارد دلار از این مقدار در طول سه ماه آینده است. او به نقل از رویترز گفت: با توجه به بحران‌های پیاپی ما به پاسخگویی ادامه می‌دهیم.


مالپاس توضیح داد که این طرح به دنبال برنامه مالی ۱۶۰ میلیارد دلاری بانک جهانی برای کووید-۱۹ است که ۱۵۷ میلیارد دلار آن تا ماه ژوئن ۲۰۲۱ انجام شده است. به گفته مالپاس، بزرگ ترین مؤلفه کاهش پیش‌بینی رشد جهان، انقباض ۴.۱ درصدی در اروپا و آسیای مرکزی شامل اوکراین، روسیه و کشورهای اطراف بود.


او گفت که پیش‌بینی‌ها برای اقتصادهای پیشرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی ناشی از اختلالات عرضه مربوط به بحران اوکراین کاهش یافته است. مالپاس خاطرنشان کرد که این کمک مالی تا حدی از کشورهایی حمایت می‌کند که پناهندگان از اوکراین را پذیرفته‌اند و به رفع مشکلات ناشی از کمبود مواد غذایی کمک می‌کنند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر