13 ارديبهشت 1401 - 10:54

اولین افزایش نرخ بهره در استرالیا پس از ده سال

استرالیا برای اولین بار طی بیش از یک دهه، نرخ بهره خود را افزایش داد.
کد خبر : ۱۳۲۳۴۷
نرخ بهره

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از سی ان بی سی، استرالیا برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته نرخ بهره خود را افزایش داد، اقدامی که با وجود افزایش قیمت مصرف کننده، پیش بینی می شد. روز سه‌شنبه بانک مرکزی استرالیا اعلام کرد که نرخ نقدی ۲۵ واحد پایه افزایش خواهد یافت و به ۰.۳۵ درصد خواهد رسید که اولین افزایش نرخ از ماه نوامبر ۲۰۱۰ است.


فیلیپ لو، رئیس کل بانک مرکزی استرالیا، گفت که اکنون زمان مناسبی برای شروع برداشتن بخشی از حمایت پولی فوق‌العاده است که برای کمک به اقتصاد استرالیا در طول همه‌گیری جهانی وضع شده بود. لو در بیانیه‌ای گفت: این اقتصاد ثابت کرده که انعطاف‌پذیر است و تورم با شتاب بیشتر به بالاتر از حد انتظار افزایش یافته است. همچنین شواهدی وجود دارد که رشد دستمزدها در حال افزایش است. با توجه به این موضوع و سطح بسیار پایین نرخ بهره، مناسب است تا عادی سازی شرایط پولی آغاز شود.


با توجه به اینکه تورم در این کشور به سرعت در حال افزایش بوده، تحلیل گران انتظار داشتند که این کشور نرخ بهره را افزایش دهد. قیمت مواد غذایی، بنزین و سایر کالاهای مصرفی در سه ماهه گذشته افزایش یافته است. طبق داده های هفته گذشته، شاخص قیمت مصرف کننده استرالیا در طول این سه ماهه ۲.۱ درصد افزایش یافته که بیش از پیش بینی افزایش ۱.۷ درصدی بود. تورم مصرف‌کننده ۵.۱ درصد افزایش سالانه داشت که بالاترین میزان از سال ۲۰۰۱، و دوباره بیشتر از پیش‌بینی‌های تحلیل گران با افزایش ۴.۶ درصدی بود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر