13 ارديبهشت 1401 - 15:05
مورگان استنلی پیش بینی کرد:

کاهش رشد اقتصادی اتحادیه اروپا

مورگان استنلی پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۳ کاهش یابد.
کد خبر : ۱۳۲۳۵۱
اتحادیه اروپا

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، مورگان استنلی پیش‌بینی خود از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ را کاهش داده و گفته است که کاهش رشد اقتصادی این اتحادیه با وجود فشار فعلی ژئوپلیتیک قریب‌الوقوع است. 


این موسسه مالی در یادداشتی اعلام کرد که پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سال ۲۰۲۲ را از ۳ درصد قبلی به ۲.۷ درصد کاهش داده است. همچنین پیش بینی رشد اقتصاد اروپا در سال ۲۰۲۳ را با یک درصد کاهش از ۲.۳ درصد به ۱.۳ درصد کاهش داده است.


در یادداشت این بانک سرمایه گذاری در ایالات متحده آمده است: با وجود انعطاف پذیری فعالیت اقتصادی که تاکنون در برابر تنش های ژئوپلیتیک نشان داده شده است، فکر می کنیم که تأثیرات مادی بیشتری در نیمه دوم سال جاری از طریق کانال های مختلف انتقال مالی نشان داده خواهد شد.


مورگان استنلی توضیح داد که کاهش رشد اقتصادی برآمده از چشم انداز کاهش قابل توجه جریان انرژی از روسیه است که برای بسیاری از صنایع و مشاغل اروپایی حیاتی است. در حال حاضر اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم نفت خام و گاز طبیعی روسیه به منظور گسترش تحریم ها علیه مسکو در پاسخ به حمله فعلی در اوکراین است. کارشناسان می گویند که کنار گذاشتن واردات انرژی روسیه، قیمت ها را در سراسر اتحادیه اروپا حتی از قیمت های فعلی بالاتر برده و اتحادیه اروپا را وارد رکود خواهد کرد.


از سوی دیگر، به گفته این سازمان، احتمالاً اقتصاد اروپا نیز تحت تأثیر رکود اقتصادی در چین قرار خواهد گرفت که ناشی از اقدامات سخت‌گیرانه پکن برای مهار افزایش اخیر موارد ابتلای کووید-۱۹ در این کشور است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر