18 ارديبهشت 1401 - 14:34

جزییات پرداخت سودهای رسوب شده سهامداران با سجام

قائم مقام سپرده‌گذاری مرکزی، جزییات دریافت سودهای رسوب شده سهامداران در شرکت‌ها و نحوه وثیقه گذاری سهام برای دریافت تسهیلات خرد را تشریح کرد.
کد خبر : ۱۳۲۴۶۱
سجام

به گزارش ایبِنا، غلامرضا ابوترابی قائم مقام سپرده گذاری مرکزی، با تاکید بر وجود مبالغ قابل توجه از سودهای رسوب شده سهامداران در نزد شرکت‌ها گفت: برای این مهم راهکاری در نظر گرفته شد تا از طریق سجام اجرایی شود.


وی ادامه داد: تمامی شرکت‌هایی که در بازار سرمایه حضور دارند دارای این مبلغ رسوبی هستند و بنابراین باید برای تسویه سود با سهامداران خود اقدام کنند. البته این یک سمت ماجرا است و سمت دیگر سهامدارانی هستند که باید احزار هویت شوند و در سجام ثبت نام کنند.

ابوترابی با اشاره به وجود ۶۰ میلیون کد سهامداری در کشور افزود: از این تعداد، ۴۰ میلیون نفر در سجام ثبت نام کرده اند؛ بنابراین سهامدارانی که در سجام ثبت نام نکرده اند از سود تقسیم شده مجامع عمومی محروم می‌شوند و سود به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.


جمعیت ۶۰ میلیونی

قائم مقام سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر است و ۶۰ میلیون کد سهامداری وجود دارد. در بازار سرمایه علاوه بر افراد حقیقی، به شرکت‌های خصوصی، عام و شخصیت‌های قانونی نیز کد سهامداری تعلق می‌گیرد.

ابوترابی در ادامه و با اشاره به نحوه واریز سود و مطالبات یادآور شد: این مهم در بودجه ۱۴۰۱ تایید و بر عهده شرکت‌ها در قالب ناشر قرار گرفته است و ناشر موظف شده تا سود تقسیم مجمع را از طریق سجام واریز کند و شرکت سپرده گذاری نیز از طریق بانک عامل این سود را به دارنده سهم که در سجام ثبت شده واریز و پیامک آن در قالب متنی شفاف ارسال می‌کند و این روند برای سودهای رسوب شده نیز اجرایی می‌شود.


سجام ۱۰ هزار تومانی

ابوترابی هزینه ثبت نام در سجام را معادل ۱۰ هزار تومان دانست و گفت: به دفاتر پیشخوان سراسر کشور اعلام شده تا این خدمت را برای کسانی که نمی‌توانند با تلفن همراه خود انجام دهند ارائه کنند.


دلایل سود رسوب شده

وی در ادامه به دلایل وجود سود رسوب شده و مطالبات معوق در نزد شرکت‌ها اشاره کرد و افزود: این موضوع در نزد تمام شرکت‌ها وجود دارد و شرکت موظف شده تا این مطالبات را به سهامدار از طریق سجام پرداخت کند؛ بنابراین هر ناشری باید میزان مطالبات معوق را به صورت کامل مشخص و وجه مورد نیاز را تامین کند. در قدم بعدی اطلاعات سهامدار را به سمات ارائه می‌کند و اگر سهامدار سجام باشد این وجه به حساب آن سهامدار واریز می‌شود و در نهایت باقی مانده وجه به شرکت بازمی گردد.

ابوترابی افزود: هم اکنون ۲ شرکت اعلام کرده اند که مطالبات را از طریق شرکت سپرده گذاری واریز شود که این مهم از عید فطر آغاز شد و قابل پیش بینی است که تا پایان اردیبهشت ماه، آمادگی سایر ناشرین را داشته باشیم.


فرصت ۸ ماهه به شرکت‌ها

ابوترابی درباره وثیقه سهام و دریافت وام اظهار داشت: سهامدار اگر در سجام ثبت کرده باشد می‌تواند سهم خود را وثیقه و از بانک تسهیلات اخذ کند. باید اپلیکشن و یک سامانه بانکی در این ارتباط ایجاد شود که برخی از بانک‌ها به این سامانه متصل شده اند و امید می‌رود تا پایان فصل بهار تمام شبکه بانکی به این سامانه متصل شوند.

وی شرکت توسعه سپرده گذاری مرکزی را ناظر و پیگیر این موضوع دانست و گفت: تدابیر لازم برای ان مهم اخذ و اندیشیده شده که به عنوان یک نقطه عطف در بازار سرمایه به شمار می‌رود. همچنین به شرکت‌ها فرصت ۸ ماهه داده شده تا خود را به عنوان ناشر ثبت کرده و سود سهامداران را از سجام پرداخت کنند.


گشایش نماد شرکت سپرده گذاری مرکزی

وی در خصوص گشایش نماد شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز اظهار داشت: این شرکت در نزد فرابورس ثبت شده و پیگیر درج و بازگشایی نماد هستیم. فعلا تمایلی به گشایش نماد دیده نمی‌شود و از آنجایی که باید ساختمانی خریداری شود، این موضوع به زمان پس از استقرار موکول خواهد شد.

ابوترابی درخصوص واریز سود سهام عدالت نیز گفت: به برخی از اطلاعات دسترسی نداریم و در این زمینه اطلاعاتی همچون اشخاص متوفی کامل نیست.


جمعیت متوفی سهادار

وی تاکید کرد: هم اکنون ۳ میلیون متوفی سهامدار عدالت وجود دارد که پرونده آن‌ها نیاز به بررسی داشته و باید به وراث ارتباط برقرار کنیم و بر این اساس در حال راه اندازی یک سامانه هستیم تا وراث اطلاعات را در آن ثبت و سود را اخذ کنند و بر اساس برنامه ریزی‌ها این سامانه تا شهریور ماه سال جاری راه اندازی خواهد شد.


الزام ثبت در سجام

در ادامه این برنامه، محمود حسنلو، معاون فناوری و توسعه نوآوری سپرده گذاری مرکزی نیز با اشاره به سیاست‌های دولت و سازمان بورس درخصوص ارائه تسهیلات در قالب وثیقه سهم اعلام کرد: اگر سهامداری در سجام ثبت نام و احراز هویت را انجام داده باشد؛ می‌تواند سهم خود را وثیقه و از بانک تسهیلات اخذ کند.

وی ادامه داد: در این زمینه باید اپلیکشن و یک سامانه بانکی ایجاد شود که برخی از بانک‌ها به این سامانه متصل شده اند و امید می‌رود تا پایان فصل بهار تمام شبکه بانکی به این سامانه متصل شوند.


وام حضوری و اپلیکیشنی

حسنلو گفت: سهامدار برای اخذ وام می‌تواند به بانک مربوطه در شهر و محله خود مراجعه کند و حتی از طریق اپلیکشن بانک مربوطه سرویس مورد نظر را انتخاب کند.

وی زیرساخت این کار از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی را آماده شده دانست و گفت: سمت دیگر کار یعنی بانک‌ها باید این زیرساخت و سرویس را ارائه دهند و فکر می‌کنم تا پایان فصل بهار این اتفاق رخ دهد.


تکرار تجربه

معاون فناوری توسعه سپرده گذاری مرکزی اظهار داشت: این تجربه قبلا بر روی سهام عدالت اجرایی شده و با اقدام حدود ۲۰۰ هزار نفر، این افراد سهام خود را وثیقه اخذ وام کردند تا بتوانند حدود ۵۰ الی ۷۰ درصد ارزش سهم خود را تسهیلات بگیرند. البته این امکان تنها در اپلیکیشن بانک ملی بارگذاری شده و نیاز به مراجعه حضوری ندارد.

وی ۷۰ الی ۹۰ درصد ارزش سهم را دارای قابلیت اخذ تسهیلات دانست و گفت:سهم وثیقه شده تا زمان تسویه، آزاد نمی‌شود، اما امکان تعویض شدن آن با سهمی دیگر برای وثیقه را دارد.

وی در پایان از پیاده سازی این زیرساخت در نزد ۲ بانک خبرداد و گفت: در هفته آینده برنامه آزمایشی وثیقه سازی سهم را در جهت ارائه تسهیلات خواهیم داشت که با رفع اشکالات پیش بینی نشده، این مهم به صورت واقعی اجرا می‌شود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر