20 ارديبهشت 1401 - 08:43
ایبِنا بررسی کرد؛

افت نسبی تعداد و مبلغ تراکنش‌ها در فروردین

۳ میلیارد و ۱۹۶ میلیون تراکنش در فروردین امسال از طریق بیش از ۸.۳ میلیون کارتخوان فروشگاهی، ۱۵۶ هزار ابزار موبایلی و ۳۴۴ هزار ابزار پذیرش اینترنتی انجام شد.
کد خبر : ۱۳۲۴۷۴
تراکنش

به گزارش خبرنگار ایبِنا؛ در شرایطی که طبق اعلام شرکت شاپرک، در فروردین ماه سال جاری بیش از ۳ میلیارد و ۱۹۶ میلیون تراکنش انجام شده که نسبت به اسفندماه ۱۴۰۰، بیش از ۱۱ درصد افت داشته است. این در حالی است که این رقم نسبت به فروردین ماه سال گذشته، بیش از ۱۳ درصد بیشتر شده است.


در این میان، تغییرات مبلغی تراکنش ها نیز بیان گر کاهش ۲۶.۸۹ درصدی نسبت به ماه قبل و رسیدن به رقم ۵,۴۳۸,۷۹۳,۳۴۳  میلیون ریال است. این در شرایطی است که رقم مذکور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ (فروردین ماه)، بیش از ۳۲ درصد رشد داشته است.

سهم ابزارهای پذیرش از تراکنش‌ها چند درصد است؟


از سوی دیگر در فروردین ماه امسال، بیش از ۹۲ درصد از کل تراکنش‌ها از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی بوده است؛ به گونه ای که بررسی جدیدترین گزارش شاپرک از سهم ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها در فروردین ۱۴۰۱ نشان می‌دهد، کارتخوان فروشگاهی با ۹۲.۲۵ درصد بیشترین سهم را داشته و پس از آن ابزار پذیرش اینترنتی با ۴.۶۱ درصد و در نهایت ابزار پذیرش موبایلی با ۳.۱۳ درصد، در رتبه های بعدی قرار دارند.
همچنین مقایسه تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش فعال سیستمی در فروردین ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته، نشان می دهد تعداد ابزارهای فعال سیستمی پذیرش اینترنتی، موبایلی و کارتخوان فروشگاهی نسبت به اسفندماه سال ۱۴۰۰ با افت ۱۳.۴۶ درصدی همراه بوده؛ به گونه ای که تعداد ابزار پذیرش اینترنتی در فروردین ماه امسال با افت ۴۸.۴۲ درصدی نسبت به اسفندماه ۱۴۰۰ به رقم ۳۴۴,۰۶۹ رسیده است.


بنابراین مجموع تعداد این ابزارها (اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی) در اولین ماه سال به رقم ۸.۸۵۴.۵۲۶ رسیده که نسبت به ماه قبل، بیش از ۱۳ درصد کمتر شده است.
 
همچنین مقایسه سهم تعداد هر یک از این ابزارهای پذیرش فعال سیستمی از کل ابزارهای بازار در فروردین ماه ۱۴۰۱، نشان می دهد سهم کارتخوان های فروشگاهی از بازار ۹۴.۳۵ درصد بوده است که این میزان در اسفندماه سال قبل، ۸۹.۵۱ درصد تعیین شده بود و سهم ابزار پذیرش موبایلی از بازار در اولین ماه بهار ۱۴۰۱، به ۱.۷۷ درصد رسیده که نسبت به اسفندماه، کاهش یافته است.ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر