19 ارديبهشت 1401 - 15:11

رکورد افزایش ارزش جهانی دلار طی دو دهه اخیر

با افزایش نرخ‌های بهره، ارزش دلار به بالاترین حد طی دو دهه رسید و یورو کاهش یافت.
کد خبر : ۱۳۲۴۸۸
دلار یورو

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از رویترز، با وجود نگرانی های سرمایه گذاران در مورد کند شدن رشد اقتصاد جهانی و افزایش نرخ های بهره، ارزش دلار به بالاترین حد دو دهه اخیر رسید. تورم صعودی، جنگ اوکراین، و محدودیت‌های شدیدتر کووید-۱۹ در پکن و شانگهای، سرمایه‌گذاران را نامطمئن نگه داشته، در حالی که آنها اطمینان دارند که نرخ‌های بهره ایالات متحده ودر پی آن دلار در حال افزایش است. استراتژیست‌های نت وست مارکت گفتند: افزایش در نرخ‌های بهره ایالات متحده تنها حمایت دلاری نیست.


خطرات کاهش رشد جهانی از جانب اوکراین و چین برای اروپا و آسیا نسبت به ایالات متحده فشار بیشتری دارد و موقعیتی استثنایی مانند سال ۲۰۱۸ برای دلار ایجاد می کند. دلار آمریکا در مقایسه با دلار نیوزیلند، به بالاترین حد خود در ۲۲ ماه گذشته رسید و با افت بازارهای سهام آسیا در برابر دلار استرالیا، با ۱ درصد افزایش به بالاترین سطح سه ماهه رسید و در برابر فرانک سوئیس با ۰.۳ درصد افزایش به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۹ رسید.


یورو با ۰.۴ درصد کاهش به ۱.۰۵۰۸ دلار رسید و نزدیک سطح اخیر معادل ۱.۰۴۶۹ دلار بود. ین نزدیک به ۱۳۰.۹۶ در هر دلار بود، در حالی که پوند در ۱.۲۲۹۴ دلار کاهش داشت. دلار کانادا به پایین ترین حد خود از ماه دسامبر رسیده است. داده‌های تجاری چین نشان داد که واردات در ماه آوریل بدون تغییر و صادرات کمی بیش از حد انتظار ۳.۹ درصد افزایش یافت. با این حال، با افزایش قرنطینه ها در شانگهای، یوان به پایین ترین سطح ۱۸ ماه اخیر یعنی ۶.۷۱۱۰ در هر دلار رسید. معامله گران عواقب ناشی از شرایط اجتناب ناپذیر اقتصاد چین را در سراسر منطقه مشاهده می کنند.


سود اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت ایالات متحده در سال جاری ۱۶۳ واحد افزایش یافته و دلار را نیز با خود همراه کرده است. شاخص دلار در سال جاری نزدیک به ۹ درصد رشد کرد و هفته گذشته برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافت. گمانه زنی از اینکه ولادیمیر پوتین، ممکن است رئیس جمهور روسیه به اوکراین اعلان جنگ نماید، به بازار آسیب رساند. تاکنون پوتین اقدامات روسیه در اوکراین را عملیات نظامی ویژه و نه جنگ یا تهاجم توصیف کرده است.


فدرال رزرو ایالات متحده هفته گذشته نرخ بهره وجوه خود را ۵۰ واحد پایه افزایش داد و داده های شغلی قوی، احتمال افزایش بیشتر را بالا برده و قرار است ارقام تورمی روز چهارشنبه مورد توجه قرار گیرند. بازارهای فردایی با احتمال افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو در ماه ژوئن احتمالاً دلار را تقویت می کنند.


با افت رمزارزها، بیت‌کوین در آخر هفته ضرر کرد و نزدیک به پایین‌ترین سطح سال معادل ۳۳۷۸۰ دلار بود، در حالی که اتر در روز یکشنبه ۴ درصد کاهش یافت، به ۲۴۷۰ دلار رسید. دلار با وجود افزایش نرخ های آمریکا، جنگ اوکراین، قرنطینه چین به بالاترین حد خود در دو دهه اخیر رسید.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر