27 ارديبهشت 1401 - 12:09
رئیس دیوان محاسبات کشور مطرح کرد؛

صندوق توسعه ملی را به سمت بنگاهداری سوق ندهیم

بذرپاش گفت: اصلاح اساسنامه در حوزه اعطای منابع صندوق توسعه باید در دستور کار قرار گیرد که هرچند تصمیماتی در حال اتخاذ است اما این روند باید تسریع شود. 
کد خبر : ۱۳۲۷۳۹
بذرپاش

به گزارش خبرنگار ایبِنا؛  رئیس دیوان محاسبات کشور امروز در همایش صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی اظهار داشت: در گذشته درصد قابل توجهی از پرداخت منابع انحراف از استانداردها و شاخص‌های قانونی را داشت که دیگر نباید آن را تکرار کنیم.


وی افزود: ضروری است که بخشی از مطالبات صندوق از طریق روش‌های دیگر بازپس‌گیری شود. به عنوان نمونه بخشی از سهام شرکت دریافت‌کننده منابع ، توسط صندوق گرفته شود. باید از روش‌هایی استفاده کرد که برگشت منابع به صندوق توسعه ملی به تاخیر نیفتد. هرچند میدانیم صندوق را نباید به سمت بنگاهداری سوق دهیم اما گاهی راهی نمی‌ماند. بذرپاش گفت: تجربه نشان داده اگر از چنین اهرم‌هایی استفاده نکنیم مطالبات تا سالها وصول نخواهد شد.


بذرپاش افزود: مشکل مهم دیگری که با آن مواجه هستیم این است که پرداخت هایی که ارزی انجام شده در حال حاضر با همان نرخ ارز آن سال نیست و با افزایش قیمت ارز روبرو بوده‌ایم بنابراین نمی صرفد که به صورت ارزی هم به صندوق بازگردد اما در اینکه منابع ارزی باید به‌صورت ارزی هم برگردد شکی نیست. در نتیجه باید برای این موضوع هم تدبیری اندیشیده شود. رئیس دیوان محاسبات کشور یادآور شد: ما تجربه حساب ذخیره ارزی را داریم و بنابراین نباید تجربه شکست خورده دیگری داشته باشیم.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر