07 خرداد 1401 - 08:38
نماینده سابق مجلس در گفتگو با ایبِنا:

منابع حذف رانت ارز ۴۲۰۰ به سمت تولید حرکت کند

نماینده سابق مجلس گفت: سهم دولت از منابع حاصل از حذف رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به سمت حوزه‌های زیرساختی و تولیدی حرکت کند زیرا پول نقد حتما تورم زا خواهد بود و پایه پولی را افزایش می‌دهد.
کد خبر : ۱۳۲۹۶۴
سعید باستانی

سعید باستانی، نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا درباره مضرات ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی محلی برای رانت ایجاد کرده بود و کماکان هم در صورت ادامه به وجود می‌آورد، بنابراین استمرار این مسیر تبعات نگران‌کننده‌ای به دنبال داشت که باید چاره‌ای برای آن اندیشیده می‌شد.


وی در ادامه اضافه کرد: براساس تحلیل‌های اقتصادی مردم از ۵۰ درصد تخصیص ارز ۴۲۰۰ بهره می‌بردند، اما از ۵۰ درصد دیگر آن بی نصیب باقی می‌ماندند. با این وجود مسئله مهم این است که پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه اتفاقی خواهد افتاد؟


این نماینده سابق مجلس در این رابطه اظهار داشت: اتفاقی که اکنون روی داده، این است که سهم مردم از ارز ۴۲۰۰ تومانی مشابه گذشته به صورت یارانه پرداخت می‌شود، ولی باقی مانده آن که دست یک عده خاص بود، تحت اختیار دولت قرار گرفته است. بنابراین از اینجا به بعد هنرحکمرانی را نشان می‌دهد که باید مشاهده کرد با این پول چگونه برای مردم کار می‌کند زیرا صرفا فقط کالاهای اساسی گران نمی‌شود، قیمت مابقی کالاها هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. 


باستانی در ادامه تاکید کرد: سهم به دست آمده دولت از این جراحی اقتصادی باید به سمت حوزه‌های زیرساختی و تولیدی حرکت کند زیرا پول نقد حتما تورم زا خواهد بود و پایه پولی را افزایش می‌دهد. در صورتیکه این مسئله مدیریت شود، مشکلات تا حدودی کمتر خواهد شد ولی بحث اصلی در این است چنانچه کل کشور را به عنوان یک پیکره در نظر بگیریم و بر فرض دارای ۲۰ حوزه جراحی اقتصادی باشیم، اکنون یکی از آنها در دست اقدام قرار گرفته که آن هم مرتبط با مردم است. به این معنا؛ بین آن همه بخش برای جراحی اقتصادی یکی انتخاب شده است.


این کارشناس اقتصادی در این خصوص یادآور شد: سایر جوانب این جراحی اقتصادی برفرض حوزه صندوق های بازنشستگی یا بانک ها بسیار مهم است. همانطور که اشاره شد این جراحی بالاخره باید روزی انجام می گرفت، اما درصورتیکه این قسمت ها مورد توجه قرار نگیرد، بخش اجرایی امروز در مدت دو سال تورم را خواهد خورد که در این صورت مجدد تبدیل به همان غده سرطانی که پیش از این بود، خواهد شد و اتفاق خاصی نمی افتد.


وی درباره مبحث حمایی دولت از مردم نیز بیان کرد: کارت الکترونیکی قطعا بهتر از یارانه نقدی است زیرا در این صورت پایه پولی افزایش می یابد، علاوه براین در صورتیکه بحث سلامت جسمی جامعه مورد توجه باشد، کارت الکترونیکی در این قضیه کمک کننده تر خواهد بود زیرا عده ای توان خرید بسیاری از مواد غذایی را ندارند و اگر پول توزیع شود باز هم به سمت آن نخواهند رفت و برای پر کردن چاله های زندگی هزینه می شود و تورم به دنبال می آورد. 


به گفته این نماینده سابق مجلس تمام این موارد مشروط براین است که جراحی اقتصادی از دولت شروع شود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر