معاون نخست‌وزیر روسیه خبر داد:

استفاده از پول ملی در مبادلات اقتصادی ایران و روسیه

معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: یکی از موضوعات کلیدی در مذاکرات امروز ایران و روسیه، همکاری‌های مالی و بانکی بود تا پرداخت‌ها بین اشخاص حقوقی و سازمان‌های دو کشور با ارزهای ملی انجام شود و در تسویه حساب‌های مالی از پول ملی دو کشور استفاده کنیم.
کد خبر : ۱۳۲۹۸۸
روسیه

به گزارش ایبِنا، «الکساندر نواک» در نشست هیات عالی‌رتبه اقتصادی ایران و روسیه با اشاره به اینکه از وزیر نفت ایران به‌عنوان رییس کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و روسیه تشکر می‌کنم، افزود: در سال جاری میلادی تماس‌های نزدیک با ایران داشتیم.


وی ادامه داد: ایران شریک مطمئن و دیرینه تجاری و اقتصادی روسیه است و روابط در سطح بالای سیاسی قرار دارد و سفر رییس‌جمهوری ایران به روسیه حاکی از این امر است.


نواک تاکید کرد: در تلاشیم تا به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی و همچنین همکاری‌های سیاسی عمل کنیم. 


وی با اشاره به اینکه حجم تجارت خارجی ایران روسیه در سال گذشته میلادی چهار میلیارد دلار بود، گفت: اما این کافی نیست و پاسخگوی ظرفیت‌های دو کشور نیست و باید این حجم تبادل افزایش پیدا کند.


معاون نخست‌وزیر روسیه با تاکید بر اینکه امروز مسائل را به‌صورت مفصل  در همکاری‌های دو کشور بررسی کردیم، افزود: این موضوعات در زمینه فعالیت‌های بانکی، مالی، انرژی، حمل‌ونقل و کشاورزی بوده است. 


وی ادامه داد: یکی از موضوعات کلیدی همکاری‌های مالی و بانکی بود تا پرداخت‌ها بین اشخاص حقوقی و سازمان‌های دو کشور با ارزهای ملی انجام شود و در تسویه حساب‌های مالی از ارزهای ملی استفاده کنیم.سفر هیات بانکی و اقتصادی ایران به روسیهمعاون نخست‌وزیر روسیه گفت: در آینده هیاتی از  بانک مرکزی ایران و وزارت اقتصاد ایران به روسیه می‌آید تا برای عملیاتی شدن توافقات امروز اقدام کنند.


وی افزود: یکی از مسایل مهم بین دو کشور که ظرفیت بالایی دارد، ایجاد کریدور بین‌المللی شمال-جنوب است که در مذاکرات امروز شاخه غربی-شرقی و ظرفیت‌های خزر موردتوجه قرار گرفت. 


به گفته نواک، در حال حاضر حجم حمل‌ونقل بار از این مسیر ۱۵ میلیون تن است و هدف‌گذاری این است در ظرف سه تا پنج سال به ۳۰ تا ۵۰ میلیون تن افزایش دهیم. 


این مقام روس ادامه داد: در بخش شرقی پروژه گرمسار - اینچه برون با وام دولتی روسیه در حال اجرا است و در بخش غربی رشت - آستارا خواهد بود که اگر اجرا شود حلقه مفقوده‌ای در این مسیر وجود نخواهد داشت.


نواک تاکید کرد: همچنین در مذاکرات امروز برای افزایش حجم جابه‌جایی بار از بنادر ایران و روسیه و افزایش حجم جابه‌جایی کانتینرها با استفاده از کشتی‌های رو - رو توافق شد.ارائه فهرست کالاهای مورد نیاز روسیه به ایرانوی با اشاره به اینکه به دنبال آن هستیم تا حضور اپراتورهای روسیه را در بنادر جنوبی ایران تقویت کنیم، گفت: در ماه آینده کارشناسان روسیه برای بازدید از ظرفیت‌های بندری ایران دیدار خواهند کرد.


معاون نخست‌وزیر روسیه اضافه کرد: در شرایط فعلی این همکاری‌ها بسیار مهم است و صادرات دو جانبه و ترانزیت کالا از خلیج‌فارس به روسیه را تضمین کند.


وی ادامه داد: در مذاکرات امروز، فهرست کالاهایی که در روسیه به آنها نیاز داریم، را ارائه دادیم.


نواک تاکید کرد: همکاری کشاورزی را نیز بررسی کردیم؛ همچنین توافق کردیم موافقت‌نامه ایجاد منطقه تجارت آزاد بین دو کشور را سرعت بدهیم.


معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: همکاری در عرصه اتمی، سوآپ گاز و نفت و سرمایه‌گذاری در این عرصه و صادرات خدمات فنی و مهندسی را موردتوجه قرار دادیم.


منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر