28 خرداد 1401 - 16:17
در گفت‌وگو با ایبِنا تشریح شد:

پتروشیمی در تحریم به دنیا آمد، رشد کرد و موفق شد/ بالاترین ارزآوری برای صنعت پتروشیمی

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: صنعت پتروشیمی در شرایط سخت تحریم کمک دست اصلی کشور در تامین ارز بوده است. 
کد خبر : ۱۳۳۶۶۷
پتروشیمی

به گزارش خبرنگار ایبِنا، صنعت پتروشیمی ایران به عنوان یکی از صنایع استراتژیک کشور سال‌هاست مورد تحریم‌های آمریکا قرار دارد اما همچنان نقش بسیار مهمی در تامین ارز کشور دارد و این حکایت از توانمندی متخصصان این حوزه در دور زدن تحریم‌ها و صادرات پرقدرت صنعت پتروشیمی ایران دارد. به گفته برخی از کارشناسان و فعالان صنعت پتروشیمی، صادرات پتروشیمی در سال‌های تحریم ادامه داشته و اینکه اسامی شرکت‌های حقوقی و یا اشخاص حقیقی جدیدی به لیست تحریم پتروشیمی اضافه شود، جز ابزاری برای نمایش، نمود دیگری ندارد و هدف فشار روانی است و بس. 


این در حالی است که سال گذشته مقرر شده بود، ۱۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در سامانه نیما عرضه شود که این رقم پیش از پایان سال محقق شد و حتی پتروشیمی‌ها از برنامه خود پیشی گرفتند، به نحوی که تا پایان سال ۱۴۰۰، ۱۲.۵ میلیارد دلار به نیما عرضه شد. 


در همین باره، عبدالرسول دشتی کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به تحریم اخیر آمریکا علیه صنعت پتروشیمی کشور، اظهار کرد: سال‌هاست با تحریم مواجه هستیم صنعت پتروشیمی راه‌های مقابله با آن را آموخته است. در تحریم‌های جدید نیز فقط باید با داشتن مدیران توانمند راهکارهای مقابله با آن احصا شود. 


وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی مانند نفت نیست که بتوان آن را به طور کامل تحریم و کنترل کرد، افزود: صنعت پتروشیمی ایران بعد از پایان جنگ رشد کرده است. در واقع باید اینطور گفت که صنعت پتروشیمی در تحریم به دنیا آمده است، در تحریم رشد کرده است و در تحریم بالاترین موفقیت‌ها را به دست آورده است.


دشتی گفت: این شاخصه‌های مهم را هم غریبه برای کشور ما نیاورده است؛ بلکه تمام مدیران و متخصصان ایرانی ایجاد کرده اند. اگر هم از خدمات خارجی کمک گرفتیم تحت مدیریت ایرانی بوده است؛ ضمن اینکه بهترین مدیران این صنعت نشان لیاقت موفقیت در توسعه پتروشیمی داشته‌اند. 


این کارشناس حوزه انرژی همچنین با اشاره به ارزاوری بالایی که صنعت پتروشیمی برای کشور داشته است ، اظهار کرد: نه تنها در این دو سه سال اخیر بلکه چندین سال است که صنعت پتروشیمی ارز کشور را تامین می‌کند و ارزاوری بالای این صنعت مربوط به حال حاضر نیست.


به گفته دشتی، صنعت پتروشیمی در شرایط سخت تحریم کمک دست اصلی کشور در تامین ارز بوده است. 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر