03 تير 1401 - 16:35

اوپک پلاس به برنامه افزایش تولید خود ادامه می‌دهد

ائتلاف اوپک پلاس در آخرین دیدار خود در دوم ژوئن توافق کرد تولید خود را ۶۴۸ هزار بشکه در روز در ژوئیه افزایش دهد و احتمالا به همین طرح برای ماه اوت پایبند خواهد بود.
کد خبر : ۱۳۳۸۷۵
دبیری اوپک

به‌گزارش ایبِنا به نقل از رویترز؛ اوپک و متحدانش از جمله روسیه احتمالاً به برنامه افزایش تولید خود در ماه اوت ادامه می‌دهند و امیدوارند بتوانند قیمت نفت را پایین آورده و از فشار تورم بکاهند. این اتفاق در شرایطی می‌افتد که جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا برنامه دیدار از عربستان و خاورمیانه را دارد.


ائتلاف اوپک پلاس در آخرین دیدار خود در دوم ژوئن توافق کرد تولید خود را ۶۴۸ هزار بشکه در روز در ماه‌های ژوئیه و اوت افزایش دهد که برابر با ۰.۷ درصد از تقاضای جهانی برای نفت است. برنامه قبلی این ائتلاف ۴۳۲ هزار بشکه در روز افزایش تولید تا ماه سپتامبر بود.


این تصمیم پس‌از ماه‌ها فشار غرب برای رفع کمبود جهانی انرژی گرفته شد که تحریم‌های غربی علیه روسیه به‌خاطر حمله این کشور به اوکراین، آن را تشدید کرده بود. این تصمیم اوپک پلاس مورد استقبال واشنگتن قرار گرفت.


اجلاس بعدی اوپک پلاس در ۳۰ ژوئن برگزار می‌شود که احتمالاً تمرکز آن بر سیاست‌های تولید در ماه اوت خواهد بود. طبق گفته منابع اوپک، برنامه افزایش تولید این گروه تغییری نخواهد کرد.


بایدن در ماه آینده میلادی اولین دیدار خود از ریاض را پس‌از ۲ سال روابط تیره بین دو کشور به‌خاطر اختلاف بر سر حقوق‌بشر، جنگ یمن و عرضه سلاح آمریکا به عربستان خواهد داشت.


قیمت نفت در سال جاری میلادی به اوج ۱۴۷ دلار در هر بشکه رسید که از ۲۰۰۸ بی‌سابقه بود. اما پس‌از آن، به خطر نگرانی درمورد رکود اقتصادی و تاثیر افزایش نرخ بهره‌ بر تقاضای سوخت، تا ۱۱۱ دلار پایین آمد.


ائتلاف اوپک پلاس در ۲۰۲۰، یعنی اوج همه‌گیری کرونا و سقوط تقاضا، تولید خود را تا حد زیادی پایین آورد. این قرارداد کاهش تولید در ماه سپتامبر پایان می‌یابد اما این اعتراف ظرفیت مازاد محدودی برای افزایش بیشتر تولید دارد.


ائتلاف اوپک پلاس به‌خاطر کمبود سرمایه‌گذاری در میادین نفتی در برخی اعضای اوپک و کاهش تولید روسیه، نتوانسته به هدف افزایش تولید خود در ماه‌های اخیر برسد.


منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر