08 تير 1401 - 15:34
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی:

لزوم ورود صندوق به پروژه‌های پیشران و مگاپروژه/ راه برای مذاکره با بدهکاران باز است

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی از بهبود روند بازپرداخت مطالبات صندوق در چند ماه اخیر خبر داد و گفت: به هیچ وجه از سیاست‌های خود عقب نشینی نمی کنیم و نسبت به دریافت مطالبات صندوق به صورت ارزی و با نرخ روز جدی هستیم، اما راه برای مذاکره و همراهی با صنعت برای بازپرداخت اقساط، همیشه باز است.
کد خبر : ۱۳۴۰۵۹
غضتفری

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه ملی، مهدی غضنفری در حاشیه نشست صمیمانه که با تعدادی از فعالان اقتصادی کشور در محل مجمع کارآفرینان ایران برگزار شد؛ با اشاره به طرح حمایت از پیشرانان صنعت که از سوی مجمع کارآفرینان ایران مطرح شد گفت: این طرح هنوز در مراکز رسمی به تصویب نرسیده است و به معنای قرار گرفتن همه امکانات کشور در اختیار گروه خاصی از صنعت نیست بلکه یک تعهد دوطرفه بین صنایع پیشران و دولت است، به گونه‌ای که دولت فرصت رشد این صنایع را به لحاظ مالی، اقتصادی، قوانین و مقررات گمرکی برای ایجاد زمینه مساعد رشد فراهم می‌کند و آنها نیز در مقابل، متعد می‌شوند سهم مشخصی در رشد اقتصادی کشور (GDP) داشته باشند و طبق آن عمل کنند.


رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، تصریح کرد: در صورت تصویب و اجرا شدن این طرح، صنایع پیشران بر اساس تعهد فوق ضمن تولید کیفی‌تر باید سهم مشخصی در صادرات و رشد اقتصادی کشور داشته باشند.


وی با تأکید بر پرهیز از حمایت یک طرفه از برخی صنایع، گفت: چنانچه از حوزه‌ای در صنعت و یا صنایع داخلی حمایت‌های بی‌شائبه صورت گیرد، آن بخش صنعتی نیز باید متقابلا" نسبت به پیشرفت در برخی شاخص‌ها متعهد باشد.


مشارکت صندوق در پروژه‌های پیشران و مگاپروژه


غضنفری ادامه داد: در صورت تصویب این طرح در کمیته‌های رسمی کشور اعم از ستاد اقتصادی یا شورای اقتصاد، صندوق توسعه ملی نیز ضمن اعمال نقش حمایتی خود؛ در پروژه‌های پیشران مشارکت خواهد داشت.


وی در پاسخ به سال یکی از خبرنگاران مبنی بر نقش حمایتی صندوق از تولید کنندگان توضیح داد: صندوق همانند گذشته وظیفه خود را در مورد ارایه تسهیلات به تولیدکندگان انجام می‌دهد و با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری و مشارکت با بخش خصوصی نیز در طرح‌های پیشران و مگاپروژه‌ها مشارکت خواهد کرد.


رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه در طول دهها سال گذشته به طور نادرستی از درآمدهای نفتی استفاده شده است، افزود: پیشنهاد ما این است به جای رابطه (نفت- بودجه – صندوق) رابطه (نفت- صندوق- بودجه) شکل گرفته و کلیه درآمدهای نفتی وارد صندوق شده و صندوق از سود سرمایه گذاری های خود، بودجه کشور را تأمین کند. در واقع عواید نفتی را باید با چشم سرمایه نگریست و نه ثروت و دارایی.


برای اعلام اسامی بدهکاران وقت داریم


رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، تببین نقش جدید صندوق در تأمین بودجه کشور را نیازمند پشتیبانی رسانه ها، نخبگان و متخصصین این بخش دانست و گفت: این تصمیم بزرگی است که می تواند کشور را برای همیشه از وابستگی به نفت نجات دهد، پس باید شجاعت داشته باشیم و این گام بزرگ را برداریم.


وی در خصوص بازپس گیری وام بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان بخش خصوصی نیز اظهار داشت: برای اعلام اسامی بدهکاران وقت داریم چرا که بسیاری از صاحبان این صنایع، افراد موفق و شریفی هستند که به واسطه افزایش ناگهانی قیمت ارز با مشکل مواجه شده‌اند.


به هیج وجه به ارز ۴۲۰۰ تومانی باز نمی گردیم


غضنفری با بیان اینکه صندوق در بازپس گیری مطالبات خود به صورت ارزی جدی است، افزود: به هیج وجه به ارز ۴۲۰۰ تومانی باز نمی گردیم و کلیه مطالبات صندوق باید به قیمت روز پرداخت شود اما شرایط فعالان اقتصادی را کاملا" درک می کنیم و شرایط اقساطی و مناسبی برای آنان در نظر گرفته شده است.


وی با اشاره به بهبود بازپرداخت مطالبات صندوق در چند ماه اخیر گفت: به هیچ وجه از سیاست‌های خود عقب نشینی نمی کنیم و نسبت به بازپرداخت مطالبات صندوق به صورت ارزی و با نرخ روز جدی هستیم، اما راه برای مذاکره و همراهی با صنعت برای بازپرداخت اقساطی همیشه باز است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر