08 تير 1401 - 11:39

تجارت ۴ میلیارد دلاری ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر

پارسال ارزش مبادلات تجاری ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر حدود ۳.۵ میلیارد دلار بود که با هدف گذاری انجام شده این میزان امسال به ۴ میلیارد می رسد.
کد خبر : ۱۳۴۰۶۱
تجارت خارجی

به گزارش ایبِنا؛ مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: برای توسعه تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر برنامه‌هایی به کمک دولت، وزارت صنعت و معدن و سازمان توسعه تجارت طراحی شده است. در بخش توسعه روابط تجاری می‌توان به توسعه زیر ساخت‌های تجاری گمرک وحمل و نقل اشاره کرد.  خرمالی افزود:مبادله کالا بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق ریلی، زمینی و دریایی انجام می شود.


وی افزود: برای توسعه روابط تجاری  با کشور روسیه نیز ۱۶۰ کیلومتر مسیر ریلی از رشت به آستارا بعد از سفر نخست وزیر روسیه به ایران و تماس تلفنی روسای جمهور دو کشور رو به تکمیل است.


مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت با اشاره به برنامه‌های ترویجی برای نفوذ تجارمان در بازارهای ۴ کشور همسایه خزر گفت: راه شناسایی بازار این کشورها برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی ایران است. از جمله این نمایشگاه‌ها، نمایشگاه اختصاصی ایران در آلماتی قزاقستان  ۱۰ تیر ماه برگزار می‌شود.  


خرمالی با اشاره به حمایت تجار و بازرگانان منطقه اوراسیا گفت: برای حمایت از صادرات غیر نفتی در سال ۱۴۰۱ بسته‌های حمایتی برای تجار و بازرگانان در حوزه اوراسیا در دست تدوین و نهایی شدن است.

برچسب ها: تجارت دریای خزر
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر