11 تير 1401 - 13:34
در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛

افزایش عرضه ارز در صرافی‌ها/ خرید دلار آسان شد

دبیرکل کانون صرافان کشور گفت: در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که بسیاری از هم وطنان دغدغه‌ای برای خرید ارز نداشتند و برای تامین ارز مورد نیاز خود، به شبکه صرافی‌های مجاز و مورد تایید بانک مرکزی مراجعه کردند.
کد خبر : ۱۳۴۱۳۳
دلار

کامران سلطانی‌زاده دبیر کل کانون صرافان کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به مصوبه‌های اخیر بانک مرکزی در خصوص کنترل و مدیریت بازار ارز اظهار داشت: با اقدام بانک مرکزی در جهت توافقی شدن نرخ خرید و فروش ارز صادرکنندگان در شبکه صرافی‌ها، امکان خرید ارز توسط هم وطنان از طریق صرافی ها برای تامین ارز مورد نیازشان با کارت ملی فراهم شد. بنابراین در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که بسیاری از هم‌وطنان دغدغه‌ای برای خرید از ارز بازار غیررسمی نداشتند و برای تامین ارز خود به شبکه صرافی‌های مجاز و مورد تایید بانک مرکزی مراجعه کردند. بنابراین در حال حاضر با توجه به افزایش قابل توجه ارز در شبکه صرافی‌ها، هم وطنان می‌توانند به راحتی برای خرید ارز به صرافی‌های مجاز در سراسر کشور مراجعه کنند. زیرا در هفته‌های اخیر، به دلیل برنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی، شاهد پیشی گرفتن عرضه در برابر تقاضا در بازار ارز هستیم.


به گفته سلطانی‌زاده، وقتی عرضه و تقاضا را به صورت شفاف در شبکه صرافی‌های سراسر کشور داشته باشیم، به نوعی قطع ارتباط دلالان و متقاضیان توسط بانک مرکزی کلید زده شده و در این مدت، شاهد این بودیم که بسیاری هم‌وطنانی که در گذشته ناچار بودند برای تهیه ارز مورد نیاز خود به بازار غیررسمی و دلالان مراجعه کنند، با رویکرد مناسب و اثرگذار بانک مرکزی، این مسیر تغییر کرده و هم‌وطنان در این شرایط می‌توانند برای خرید ارز به صرافی‌های رسمی مراجعه و نیازهای ارزی را تامین کنند. انشاالله شاهد باشیم که در آینده بسیار نزدیک ارزهای متفرقه هم توسط هم وطنان در شبکه صرافی‌های رسمی خرید و فروش شود و نیاز ارزی این گروه نیز به خوبی تامین شود.


وی در ادامه ضمن تشکر از نهادهای نظارتی، اطلاعاتی و امنیتی در برخورد با مدیریت کانال‌های تلگرامی، سایت‌های غیررسمی، گردانندگان سایت‌های نرخ‌دهی و سفته بازان در بازار افزود: این رویه مناسب همسو با اقدامات و برنامه‌ریزی بانک مرکزی، اثرگذاری مثبتی در تعدیل نرخ ارز داشته است.


دبیر کل کانون صرافان کشور تاکید کرد: به هر حال هم زمان با مصوبات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، نیاز است تا نظارت‌ها و تلاش‌های نهادهای نظارتی و اطلاعاتی تداوم داشته باشد تا شاهد حذف فضای دلالی و سفته‌بازی و در نهایت ایجاد یک بستر شفاف در سمت عرضه و تقاضا در بازار ارز باشیم.

ارسال‌ نظر