دلار در یک قدمی یورو

در حالی امروز ارزش دلار در بازار جهانی ۰.۲۵ درصد بالا رفت که یورو فقط یک قدم تا برابری کامل با دلار فاصله دارد.
کد خبر : ۱۳۴۴۴۸
دلار یورو

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، ارزش دلار در بازار جهانی هم اکنون در بالاترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته قرار دارد و یورو هم فقط یک قدم تا برابر شدن با دلار فاصله دارد.


دلیل افزایش ارزش دلار در معاملات امروز انتظار بازار برای اتخاذ رویکرد جدی‌تر بانک مرکزی آمریکا برای بالا بردن نرخ بهره است.


شاخص ارزش دلار در معاملات امروز در برابر ۶ ارز دیگر ۰.۲۵ درصد رشد کرد و به ۱۰۸.۴۳ واحد رسید. بیشترین رشد ارزش دلار در معاملات امروز در برابر یورو بوده و ارزش یورو امروز به ۱.۰۰۰۶ دلار رسید که کمترین میزان از دسامبر سال ۲۰۰۲ تاکنون به شمار می‌رود. درواقع یورو فقط یک قدم تا برابری کامل با دلار فاصله دارد. ارزش پوند انگلیس در برابر دلار هم ۰.۲۵ درصد پایین آمد و به ۱.۱۸۶۴۵ دلار رسید.


کارشناسان می‌بانک می‌گویند: دلیل افت ارزش یورو، انتظار کاهش رشد بیشتر اقتصادی در حوزه یورو ناشی از بحران در حوزه انرژی و ادامه درگیری نظامی در حوزه اوکراین است. از دیروز جریان صادرات گاز روسیه به اروپا از خط لوله نورداستریم۱ به مدت ۱۰ روز و برای انجام عملیات نگهداری و تعمیرات متوقف شده است.


دولت‌های اروپایی، بازارها و شرکت‌ها نگران آن هستند که روسیه مدت زمان قطع صادرات گاز خود به اروپا را بیشتر کند و به بحران کنونی در حوزه انرژی در اروپا دامن بزند و باعث شود تا روند شکل‌گیری رکود در این حوزه سرعت بگیرد.


کارول کانگ، کارشناس ارزی بانک مشترک‌المنافع استرالیا می‌گوید: همه چشم‌ها روی این است که روسیه طی هفته آینده جریان خط لوله نورداستریم۱ را برقرار می‌کند یا خیر.


به گفته وی در شرایط کنونی نگرانی‌ها نسبت به تداوم توقف صادرات گاز روسیه به اروپا باعث خواهد شد تا ارزش دلار بالا رفته و یورو تحت فشار باشد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر