تجارت هند با ایران و روسیه از طریق سیستم پرداخت با روپیه

بانک مرکزی هند یک مکانیسم بین‌المللی برای پرداخت روپیه در معاملات جهانی ایجاد کرده‌ که به نفع همسایگان این کشور و کشورهای تحت تحریم مثل ایران و روسیه است.
کد خبر : ۱۳۴۴۸۰
هند

به‌گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، تصمیم بانک مرکزی هند برای اعطای مجوز به واردکنندگان و صادرکنندگان در استفاده از روپیه، تجارت این کشور با روسیه و کشورهای همسایه جنوب آسیا را راحت‌تر کرده و آن را به هدف بلندمدت جهانی کردن ارز خود می‌رساند.


بانک مرکزی هند در روز دوشنبه اعلام کرد یک مکانیسم بین‌المللی برای پرداخت روپیه در معاملات جهانی ایجاد کرده‌است.


در گزارش این بانک آمده‌است:« به منظور ارتقاء رشد تجارت جهانی با تاکید بر صادرات و همچنین حمایت از افزایش تمایل جامعه تجارت جهانی به مکانیسم پرداخت با روپیه، تصمیم گرفته‌شده امکانات بیشتری برای پرداخت‌ها در واردات و صادرات در نظر گرفته شود»


طبق گفته‌ اقتصاددان‌ها این اقدام به نفع کشورهای همسایه و کشورهایی خواهد بود که قصد دارند از روپیه به‌عنوان ارز پایه تجارت و متنوع کردن قوانین پرداخت استفاده کنند.


ماهش دسای، رییس شورای تقویت صادرات مهندسی هند اعلام کرد این مکانیزم جدید، تجارت با کشورهای تحت تحریم مثل ایران و روسیه را هم تسریع خواهد کرد.


تجارت بین هند و روسیه به‌خاطر تحریم‌های اعمال‌شده علیه این کشور درنتیجه‌ جنگ اوکراین مختل شده است.


این اقدام هند به صادرکنندگان و واردکنندگان این کشور امکان استفاده از حساب‌های مخصوص روپیه را برای پرداخت می‌دهد و بانک‌ها باید مجوز بانک مرکزی را برای استفاده از این سیستم پرداخت دریافت کنند.


تحلیلگران این اقدام را اولین قدم جهت قابلیت تبدیل صددرصدی روپیه می‌دانند. به‌این‌ترتیب خطر نوسان ارزی برای صادرکنندگان و واردکنندگان هم کاهش می‌یابد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر