مصر قرارداد خرید گندم از اوکراین را لغو کرد

مصر برای تامین غلات کشور خود، تامین‌کنندگان جایگزین پیدا کرده است.
کد خبر : ۱۴۰۲۱۸

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، رویترز این هفته گزارش داد که مصر سفارش ۲۴۰ هزار تن گندم اوکراین را که قبلاً برای تحویل در ماه‌های فوریه و مارس گذشته رزرو شده بود، اما به دلیل درگیری اوکراین ارسال نشده بود، لغو کرده است.

این در حالی است که کی یف آماده از سرگیری صادرات غلات از طریق دریای سیاه پس از توافق با مسکو است. رویترز به نقل از منابع خود گفت که در این هفته تدارکات مصر تامین‌کنندگان را از تعهدات قراردادی خود رها کرد و افزود که مشخص نیست که آیا این قرارداد‌ها قبل یا بعد از دستیابی به توافق بین المللی لغو شده است.

مصر که یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان گندم در جهان است، پس از ناتوانی در دریافت خود از اوکراین، غلات را از جای دیگری خریداری کرد. طبق گزارش رسانه ها، این کشور در ماه ژوئن بیش از یک میلیون تن گندم از رومانی، بلغارستان، فرانسه و روسیه خریداری کرده است. بلومبرگ گزارش داد که اکنون مصر بیش از هفت ماه ذخایر گندم دارد.

مسکو و کیف توافق کردند تا جمعه گذشته صادرات غلات از طریق دریای سیاه را از سر بگیرند و انتظار می‌رود اولین محموله ظرف چند روز آینده به حرکت درآید. تخمین زده می‌شود که ۲۰ میلیون تن غلات در انتظار حمل و نقل از بنادر اوکراین است. این توافق توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به عنوان پیشرفت دیپلماتیک به شمار می‌رود که می‌تواند کمک زیادی به کاهش بحران جهانی غذا کند.

صادرات ذرت به عنوان غلات اصلی اوکراین، بیش از ۱۵ درصد از عرضه جهانی را تشکیل می‌دهد. بزرگ‌ترین خریدار آن اتحادیه اروپا است که از آن به عنوان علوفه حیوانات استفاده می‌کند. سهم اوکراین از صادرات گندم جهان در سال ۲۰۲۱ با مشتریان اصلی آن مصر و اندونزی، ۱۰ درصد بود.

این کشور اروپای شرقی پس از ایالات متحده، کانادا، روسیه و اتحادیه اروپا در بین صادرکنندگان جهانی گندم در رتبه پنجم قرار دارد. بر اساس داده‌های منتشر شده، اوکراین تنها ۳ درصد از کل تولید گندم جهانی را تولید می‌کند. از دیگر غلات صادراتی این کشور می‌توان به جو، ارزن، جو و چاودار اشاره کرد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر