14 مرداد 1401 - 14:59
در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛

همسو با کاهش نرخ دلار، قیمت سکه نیز افت کرد

کارشناس بازار طلا و سکه گفت: در طول این هفته شاهد کاهش قیمت ارز در بازار و صرافی‌ها بودیم. طبیعتا این روز‌ها کاهش قیمت ارز و کاهش تقاضا، بر افت قیمت طلا و سکه تاثیرگذار بوده است.  
کد خبر : ۱۴۰۳۲۹

محمد کشتی آرای کارشناس بازار طلا و سکه در گفتگو با ایبِنا با اشاره به تغییرات قیمت جهانی طلا در هفته‌ای که گذشت اظهار داشت: در آخرین روز کاری هفته، هر اونس طلا با رشد هفتگی ۹ دلاری به ۱۷۷۵ دلار رسید و قیمت هر اونس نقره نیز ۲۰ دلار و ۱۰ سنت بود.

وی افزود: خوشبختانه در طول این هفته شاهد کاهش قیمت ارز در بازار و صرافی‌ها بودیم. طبیعتا  این روز‌ها کاهش قیمت ارز و کاهش تقاضا، بر افت قیمت طلا و سکه تاثیرگذار بوده است.  

کشتی آرای در ادامه در خصوص قیمت‌های پایانی هفته اظهار داشت: در بازار آخرین روز هفته (پنجشنبه ۱۳ مردادماه ۱۴۰۱) هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید که به طور متوسط ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین شد که به طور متوسط در طول هفته، با ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت همراه بوده است.


وی افزود: نیم سکه با کاهش هقتگی ۷۰ هزار تومانی به رقم ۸ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز به ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسید که نشان از افت هفتگی ۸۰ هزار تومانی دارد. سکه یک گرمی بانک مرکزی نیز ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دادوستد شد.همچنین قیمت هر مثقال طلای آب شده نیز به ۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده است که روند هفتگی نشان می‌دهد هر مثقال طلا با افت ۶۵ هزار تومانی همراه بوده است.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در معاملات دیروز با کاهش هفتگی ۱۵ هزار تومانی، به یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان رسید. بر این اساس هر گرم طلای ۲۰ عیار نیز یک میلیون و ۵۱۵ هزار تومان تعیین شد. هر گرم طلای ۲۱ عیار، یک میلیون و ۵۹۱ هزار تومان و هر گرم طلای ۲۲ عیار نیز یک میلیون و ۶۶۷ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز به یک میلیون و ۸۱۹ هزار تومان رسید.وی در پایان در خصوص میزان حباب سکه اظهار داشت: این روز‌ها به دلیل کاهش تقاضا، شاهد کاهش حباب سکه نیز هستیم که این رقم در آخرین روز هفته، در محدوده یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بود که به طور متوسط در طول هفته، حباب سکه حدودا ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان کمتر شده است.

نویسنده: سینا احدیان
فیلم و پخش زنده
بیشتر