صادرات گاز روسیه به اروپا به پایین‌ترین سطح ۴۰ سال اخیر رسید

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که صادرات گاز طبیعی روسیه از طریق خطوط لوله به اتحادیه اروپا و بریتانیا در هفت ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۴۰ درصد کاهش یافته است.
کد خبر : ۱۴۰۴۰۱

به گزارش خبرنگار بین المللی ایبنا و به نقل از الجزیره ، این آژانس به نقل از داده‌های "ریفینیتیف آیکون" اضافه کرد که صادرات گاز طبیعی از روسیه به اروپا در مقایسه با دوره بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ پنجاه درصد کاهش یافته است.

این آژانس نشان داد که صادرات گاز طبیعی روسیه در اواسط ژوئیه به ۱.۲ میلیارد فوت مکعب در روز کاهش یافت که کمترین میزان در نزدیک به ۴۰ سال گذشته است.

بر اساس داده‌های غول نفت روسیه، گازپروم، روسیه گاز طبیعی خود را از طریق ۳ خط لوله اصلی به اتحادیه اروپا و بریتانیا صادر می‌کند که حدود ۱۶ میلیارد فوت مکعب در روز ظرفیت خط لوله صادراتی را نشان می‌دهد.

خط لوله نورد استریم-۱ یکی از خطوط لوله‌ای است که از دریای بالتیک به آلمان، هلند، فرانسه، انگلستان و سایر کشور‌های اروپایی می‌گذرد.

دو خط لوله دیگر از بلاروس به لهستان و آلمان و از طریق اوکراین به جمهوری چک و اتریش می‌گذرد که گاز طبیعی را به کشور‌های شمال و جنوب اروپا منتقل می‌کند.

صادرات گاز طبیعی روسیه از طریق خطوط لوله به اتحادیه اروپا و بریتانیا از سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. این در ابتدا به دلیل تقاضای کمتر ناشی از ویروس کرونا در اروپا است.

بیشترین کاهش صادرات روسیه به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم-۱ بود، زیرا صادرات از طریق آن به ۱.۴ میلیارد فوت مکعب در روز در ژوئیه گذشته یا تنها ۲۰ درصد از ظرفیت واقعی ۵.۶ میلیارد فوت مکعب در روز کاهش یافت.

در چارچوبی دیگر، شرکت ترانسنیفت روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی محموله‌های نفتی که از خط لوله دروژبا - که نفت را به مجارستان می‌رساند - می‌گذرد، از چهارم اوت متوقف شده است.

علیرغم حمله نظامی روسیه به اوکراین از ۲۴ فوریه گذشته، حمل و نقل نفت و گاز روسیه از طریق اوکراین به اتحادیه اروپا ادامه می‌یابد، زیرا بسیاری از اعضای اتحادیه به هیدروکربن‌های روسیه نیاز اساسی دارند.

در ماه ژوئن، اتحادیه اروپا تحریم تدریجی نفت روسیه را تصویب کرد و انتظار داشت واردات نفت خام از طریق کشتی را ظرف ۶ ماه متوقف کند؛ و در توافقی که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که روابط خوبی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد، به آن اجازه داده شد تا به طور "موقت" بدون تعیین ضرب الاجل به عرضه از طریق خط لوله دروژبا ادامه دهد.


خط لوله دروژبا از اوکراین عبور می‌کند و به ۳ کشور اروپایی که به دریا دسترسی ندارند، یعنی مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک خدمات رسانی می‌کند.

در حالی که این شرکت در بیانیه خود تایید کرد که صادرات نفت به لهستان و آلمان از طریق یکی دیگر از شاخه‌های خط لوله دروژبا که از بلاروس می‌گذرد به طور عادی ادامه دارد.

از آغاز جنگ با اوکراین، کشور‌های اروپایی به دنبال کاهش وابستگی خود به انرژی روسیه بوده اند و مسکو را متهم می‌کنند که از صادرات هیدروکربن خود به عنوان «سلاح جنگی» استفاده می‌کند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر