تورم اسپانیا رکورد ۳۸ ساله را شکست

اسپانیا بالاترین نرخ تورم را از سال ۱۹۸۴ تجربه کرده و افزایش قیمت برق و افزایش قیمت مواد غذایی باعث این تورم شده است.
کد خبر : ۱۴۰۴۷۷

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، داده‌های منتشر شده توسط موسسه آمار اسپانیا (INE) نشان داد که تورم سالانه در اسپانیا در ماه جولای تا ۱۰.۸ درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح در ۳۸ سال گذشته رسید.

 با وجود کاهش قابل توجه قیمت بنزین، افزایش هزینه‌های برق و مواد غذایی منجر به افزایش ۰.۶ درصدی نرخ تورم در ماه گذشته شد.  آخرین داده‌ها چشم انداز اولیه این موسسه از اواخر ماه جولای را تأیید می‌کند. در ماه جولای، قیمت انرژی در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱ درصد افزایش یافت، در حالی که برخی از محصولات غذایی اساسی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافتند.

 طبق گزارش ها، اسپانیایی‌ها شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت تخم مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، گوشت، نان و غلات بوده اند. نرخ تورم در اسپانیا پس از کاهش ۱.۵ درصدی در ماه آوریل، برای سه ماه متوالی افزایش یافته است. رقم تورم در ماه ژوئن از مرز دو رقم هم فراتر رفت. مادرید برای مبارزه با افزایش قیمت انرژی چند قدم برداشته، که شامل کاهش مالیات بر ارزش افزوده روی صورت‌حساب‌های انرژی و دستیابی به توافقی با اتحادیه اروپا می‌شود که به اسپانیا اجازه می‌دهد اثرات قیمت گاز بر هزینه برق را محدود کند.

این دولت شروع به مدیریت مالی و کاهش ۲۰ سنت در هر لیتر در قیمت بنزین نیز کرد. انتظار می‌رود که قیمت مواد غذایی در ماه‌های آینده بیشتر افزایش یابد، ممکن است خشکسالی شدید تابستان امسال در اروپا بر محصولات کشاورزی شامل زیتون، میوه و سبزیجات تأثیر قابل‌توجهی بگذارد.

برچسب ها: تورم اسپانیا
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر