15 شهريور 1401 - 15:29

کاهش ۲۴ درصدی معاملات مسکن در پایتخت/ پررونق‌ترین مناطق تهران کجاست؟

کاهش ۲۴ درصدی معاملات مسکن در پایتخت  پررونق‌ترین مناطق تهران کجاست؟
تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱، نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد کاهش و قیمت آن ۲.۵ درصد افزایش یافت.
کد خبر : ۱۴۱۱۵۷

به گزارش ایبِنا، گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱، به حدود ۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد کاهش و ماه مشابه سال قبل ۴۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در مردادماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۷۸۲۵ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۸.۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با مردادماه سال قبل حدود ۴.۳ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با عمر بالا در گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" و "بیش از ۲۰" سال ساخت افزوده شده است.

 

 

پررونق‌ترین منطقه تهران کجاست؟

 

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۸.۹ و ۸۸ درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

 

 

افزایش ۲.۵ درصدی قیمت مسکن در مرداد ماه


در ماه مورد گزارش، متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملکي شهر تهران ۴۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بود که حاکي از افزايش ۲.۵ درصدي نسبت به ماه قبل و ۳۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۰ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۲۰ میلون و ۸۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

 

 

۴۹ درصد خانه‌های خرید و فروش‌شده، زیر ۳ میلیارد تومان

 

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۲.۸ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۴.۴ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کم‌تر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه ۴۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان معامله شده و ۴۹.۱ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

 

 
افزایش ۴.۷ درصدی اجاره‌بها در کشور

 

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مردادماه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۵.۲ و ۵۰.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است که رشد ماهانه شاخص مزبور در مردادماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۴.۶ و ۴.۷ درصد است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر