16 شهريور 1401 - 12:34

شرکت گازپروم روسیه گاز خود را با روبل و یوان به چین می‌فروشد

شرکت گازپروم روسیه طبق یک قرارداد جدید با شرکت ملی نفت چین، ۵۰ درصد از هزینه صادرات گاز خود به این کشور را با روبل و ۵۰ درصد را با یوان پرداخت می‌کند.
کد خبر : ۱۴۱۱۷۰

به‌ گزارش ایبِنا، شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد قرارداد‌های عرضه گاز خود به چین را از یورو به روبل و یوان تغییر می‌دهد. کرملین تلاش می‌کند تجارت خود را بدون ارز کشور‌هایی که آن‌ها را به‌خاطر تحریم‌های آمریکا و اروپا «غیردوست» می‌داند، انجام دهد.

گازپروم یک قرارداد اضافی به قرارداد فعلی با شرکت ملی نفت چین اضافه کرده است. طبق این قرارداد جدید، پرداخت هزینه گاز روسیه ۵۰ درصد با روبل و ۵۰ درصد با یوان انجام خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، پس‌از مسدود شدن بیش‌از ۳۰۰ میلیارد از ذخایر دلار و یوروی بانک مرکزی روسیه توسط آمریکا و متحدانش به‌خاطر حمله این کشور به اوکراین، از مشتریان اصلی خود در اروپا خواست هزینه واردات گاز از روسیه را با روبل پرداخت کنند. چندین کشور اروپایی از قبول این درخواست سر باز زدند و گازپروم عرضه گاز به آن‌ها را متوقف کرد. اما بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان گاز روسیه دستورالعمل‌های جدید مسکو را قبول کردند.

روسیه همچنین در حال تغییر نحوه پرداخت هزینه صادرات گاز به ترکیه به روبل است. ترکیه به تحریم‌های غربی علیه روسیه نپیوسته و روابط نزدیکی با کرملین دارد. یک‌چهارم کل پرداخت هزینه صادرات گاز روسیه به ترکیه با روبل و بقیه آن با دلار و یورو انجام می‌شود. اما سهم روبل به‌مرور زمان افزایش می‌یابد.

ارزش قرارداد عرضه گاز شرکت گازپروم به چین از طریق خط لوله «قدرت سیبری» که در ۲۰۱۹ امضا شد، ۴۰۰ میلیارد دلار طی ۳۰ سال تخمین زده می‌شود. ارسال صادرات گاز به چین به‌طور یکنواخت روبه‌افزایش است و قرار است در ۲۰۲۲ به ۱۵ میلیارد مترمکعب برسد. ۱۰.۴ میلیارد مترمکعب گاز در سال گذشته میلادی به چین ارسال‌شده بود.

پوتین در ماه فوریه و قبل‌از آغاز جنگ اوکراین به چین سفر کرد و قرارداد دومی برای ارسال ۱۰ میلیارد مترمکعب دیگر گاز طی ۲۵ سال از طریق یک خط لوله جدید امضا کرد، اما عرضه گاز از این خط لوله هنوز آغاز نشده‌است. چند هفته بعد، گازپروم قراردادی هم برای طراحی خط لوله سایوز وستوک از طریق مغولستان به سمت چین امضا کرد که می‌تواند ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال انتقال دهد.

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر